11 Temmuz Günlük Bülten

959
11 temmuz günlük bülten

11 TEMMUZ PİYASA NOTU

“Kripto para piyasasında hafta sonu görülen yatay hacimsiz hareketliliğin ardından dün Bitcoin tekrar 31.000$ seviyesinin üstünü test etse de kalıcılık sağlayamadı. Bu sabah saatlerinde Bitcoin 30.600$ seviyelerinden alıcı bulurken, Ethereum kritik direnç seviyesi olan 1.885$’ın hemen üzerinde hareketlilik gösteriyor. Altcoinlerde ise kısmen baskı azalarak ufak toparlanma belirtileri mevcut.”

Coinshares verileri incelendiğinde geçtiğimiz haftayla birlikte üç hafta boyunca kripto para piyasasındaki girişler, dokuz hafta boyunca kripto para yatırım ürünlerinde görülen çıkışları telafi etti. Geçtiğimiz hafta 136 milyon dolarlık girişle birlikte üç haftalık giriş toplam 470 milyon doları buldu. Solana, XRP, Polygon, Litecoin ve Aave’ye girişler olsa yatırımcıların odak noktası Bitcoin olmaya devam etti.

Aynı zamanda varlık yönetim şirketi olan Ark Invest’in yaptığı analize göre Bitcoin’nin dolaşımdaki arzının yaklaşık %70’nin yaklaşık bir yıldır hareket etmediğini ve yatırımcıların çoğunluğunun uzun vadede Bitcoin’e güvenerek, ellerinde tutmaya devam ettiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen makro verilerle birlikte politika yapıcıların faiz artışlarını desteklediğini görmüştük. Bununla birlikte yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi öncesi piyasa %92 oranında 25 baz puanlık faiz artışını fiyatlamaya devam ediyor. Enflasyon verisi ile birlikte volatilitenin bir süre devam etmesi beklenirken, Bitcoin için 29.900$ seviyesi kritik destek olmaya devam edecektir.

Kripto piyasasının toplam değeri haftanın ikinci gününde yükselişine devam ederek 1,15 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösterirken, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ufak yükselişlerle %51.54 seviyelerinde. Ethereum hakimiyeti ise geri çekilmelerle %19,65 seviyelerinde. Altcoinlerden ziyade yatırımcıların tercihi Bitcoin olmaya devam ederken, altcoinler arasından son 24 saatte ayrışan QUICK %33’lük yükselişle liderliği alırken, %20 artışla CTSI ikinci ve %13’lük hareketiyle onu takip eden STMX ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.       

HAFTALIK EKONOMİK TAKVİM

  • 12.07.2023 – ABD -Tüketici Fiyat Endeksi (Haziran) / TSİ 15:30 / Beklenti %3,2
  • 12.07.2023 – ABD – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Haziran) / TSİ 15:30 / Beklenti %5,0

11 TEMMUZ BİTCOİN TEKNİK ANALİZ

11 Temmuz Bitcoin Teknik Grafiği

Özellikle BlackRock ve Fidelity fon şirketlerinin Bitcoin ile ilgili yatırım fonu adımları atması sonrası yaklaşık bir aydır yatay pozitif bir kanal oluşturan Bitcoin, dün 30.000$ seviyelerinde başladığı gün içerisinde akşam saatlerinde gelen alımlarla 31.000$’a kadar yükseldi. Bu bölgede ise ani bir dirençle karşılaşan Bitcoin %3’e yakın yükselişi hızlıca geri verdi. Kanalın alt bandına yakın bir seviye olan 30.200$’e kadar gerileyen Bitcoin daha sonra istikrarlı alımlarla yeni günde sabah saatlerinde 30.500$ seviyelerinden güne başladı. Kanalın orta bandı olan 31.000$ bölgesinde sıklıkla dirençle karşılaşan Bitcoin’in yarın açıklanacak olan enflasyon rakamları öncesi sakin kalması ve volatilitesinin yarın akşam saatlerinde artması beklenebilir. Olası direnç seviyeleri kısa vadede 31.000$ ve 31.500$ olurken aşağıda 30.000$ seviyesi psikolojik destek konumunda yer alırken 29.900$ kritik destek seviyesi olmaya devam ediyor. 

11 TEMMUZ AAVE TEKNİK ANALİZ

11 Temmuz Aave Teknik Grafiği

Yıl başından bu yana genel olarak kripto para piyasasının yaşadığı rallinin bir hayli gerisinde kalan ve haziranda 48$’a kadar gerileyen AAVE, bu noktadan itibaren toparlanarak güçlü bir performans gösterdi. Aylardır gerilediği için oluşturduğu olumsuz baz etkisini geçtiğimiz aydan itibaren olumlu baz etkisine dönüştürmeye başlayan AAVE, 1 ay gibi bir sürede yatırımcısına %70 civarı bir kazanç sağladı. Uzun zamanlı düşüş kanalını kırmayı başaran ve fibonacci 0,5’e denk gelen 80$’a kadar yükselmeyi başaran AAVE, şu sıralar kanalın üst bandından onay alarak yeni bir yükseliş hareketine hazırlanıyor.  Tam olarak 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 70$ seviyelerinin hemen üzerinde fiyatlanan AAVE için bu bölgeye tutunması halinde ulaşması gereken ilk seviyeler sırasıyla 80$ ve 87$ bölgeleri olacaktır. Bu bölgeye tutunamaması halinde ise 65$ desteği AAVE’yi karşılayabilir.