1 Eylül Günlük Bülten

1333

1 EYLÜL BİTAY HABER

 • Merge tarihinin yaklaşmasıyla birlikte, Ethereum madencilerinin birikimleri de son dört yılın en yüksek seviyesini gördü.
 • Washington DC Başsavcısı, eski MicroStrategy CEO’su ve Bitcoin savunucusu Michael Saylor‘a vergi dolandırıcılığı iddiasıyla dava açtığını açıkladı.
 • Cardano’nun geliştiricisi , Standford Üniversitesi’nde 4,5 milyon dolarlık “Blockchain Araştırma Merkezi” açılacağını duyurdu.
 • AB milletvekilleri, Yeşil Parti’nin Bitcoin madenciliğine alternatifler araştırmak için vermiş olduğu öneriyi reddetti.
 • Dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo‘nun ailesi, sanatçının daha önce hiç görülmemiş sanat eserleri ve hatıra eşyalarını metaverse’te paylaştı.

1 EYLÜL PİYASA NOTU

 • ABD’de özel sektör işe alımlarının ivme kaybettiği gözlendi. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisine yönelik öncü gösterge olarak takip edilen ADP özel sektör istihdamı, Ağustos’ta aylık 132 bin kişi ile beklentilerin oldukça altında artış kaydetti. Bu dönemde hizmetler sektörü 110 bin kişi ile işe alımların en yüksek olduğu sektör olurken, imalat sektöründe istihdam 23 bin kişi artış gösterdi. Büyümeye ilişkin belirsizliklerin yanı sıra yükselen enflasyonun etkisiyle işe alımların yavaşladığı değerlendiriliyor. ABD borsaları Fed’in faiz artırımına ilişkin endişelerin etkisiyle dün günü düşüşlerle tamamladı.
 • Euro Bölgesi hisse senedi endekslerinde enflasyonun beklentilerin üzerinde %9,1 gelmesiyle ECB’nin şahin duruşunu güçlendirebileceğine yönelik endişelerle satışlar görüldü.
 • Bu sabah Çin’de açıklanan Ağustos ayı Caixin PMI 49,5 ile 50,2’lik piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Bu gelişmede, talepteki zayıflamanın yanı sıra elektrik kesintileri ve koronavirüs vaka sayılarındaki artışın etkili olduğu görüldü.
 • Dolar endeksi 108,93 seviyelerinde güçlü duruşuna devam ediyor.
 • Altının ons fiyatı ise ABD tahvil getirilerindeki yukarı yönlü seyir etkisi devam ediyor. Günü 1.711$/ons’tan sonlandırdı. Sabah saatlerinde ise 1.705$/ons seviyelerinde.
 • 31 Ağustos kapanışları ABD tarafında,
  S&P 500 -%0.78 ,
  Nasdaq -%0.57 ,
  Dow Jones -%0.88 ile negatif kapanışlar yaptı.

TAKVİM

 • 01.09.2022 Çin – Caixin İmalat Satın Alma Endeksi (PMI) / TSİ 04:45 / Beklenti 50,2 /Açıklanan 49,5
 • 01.09.2022 ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu / TSİ 15:30 / Beklenti 249K
 • 01.09.2022 ABD – ISM İmalat Satın Alma Endeksi / TSİ 17:00 / Beklenti 52
 • 02.09.2022 ABD – Tarım Dışı İstihdam (Ağustos) / TSİ 15:30 / Beklenti 285K

1 EYLÜL FTM TEKNİK ANALİZ

Piyasadaki diğer kripto paralara benzer şekilde Haziran ayından bu yana kendine bir dip seviyesi oluşturduktan sonra yükseliş trendi başlatan ve 0,2$ seviyelerinden 0,4$ seviyelerine kadar %100’lük bir yükseliş yaşayan Fantom, 0,4$ bölgesinde tepki satışlarıyla karşılaşarak geri çekilme yaşadı.

Önce 0,35$ ardından da 0,3$ desteklerine tutunmayı başaramayan Fantom, son yaşanan Fed Başkanı Powell kaynaklı düşüşte rakiplerinden negatif ayrışan kripto paralardan oldu. Şu anda 0,2685 seviyelerinde bulunan Fantom için ulaşması gereken ilk seviye tekrar 0,3$ bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Aksi halde aşağıda 0,25$ desteğine geri çekilme gelebilir.

1 EYLÜL DXY TEKNİK ANALİZ

Kripto para piyasasının yönünün belirleyici faktörlerinden biri olan Dolar Endeksi, artan enflasyon ve enflasyon beklentileriyle beraber merkez bankalarının sıkılaştırıcı adımlarıyla uzun zamandır süregelen yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Jerome Powell’in beklenenden daha şahin konuşmalarıyla 20 yılın zirvesini tekrar test eden Dolar Endeksi, şu anda 108,5 seviyelerinde bulunuyor. Euro, Yen, Frank, Pound, Kanada Doları ve İsveç Kronu’nun dolara karşı performansını ölçen ve doların bu 6 para birimi karşısındaki mevcut geometrik ortalaması alınarak hesaplanan Dolar Endeksi’nin yükselmesi piyasalar üzerindeki baskıyı artırıyor.

Kısa vadede 109,35 seviyesi Dolar Endeksi için mini direnç olurken, 110 seviyesi 20 yıllık bir diğer direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Ekonomik, siyasi ve jeopolitik olumsuz haber akışlarının azalması ve enflasyon beklentilerinin kırılması senaryosunda Dolar Endeksi güç kaybedebilir. Şu anda kısa vadede Dolar Endeksi için destek seviyesi ise fib 0.236‘ya denk gelen 107 bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.