12 Aralık Günlük Bülten

1079

12 ARALIK BİTAY HABER

  • Avrupa Komisyonu Üyesi Mairead McGuinness, Avrupa Birliği’ndeki kripto düzenlemesinin artık daha acil hale geldiğini söyledi.
  • Bitcoin, kritik bir makro veri haftası öncesinde 17 bin dolar seviyelerinde güçlü bir boğa desteği görüyor.
  • Bir süredir kırmızı bültenle aranan Terra (Luna) kurucusu Do Kwon’un Sırbistan’da saklandığı bildirildi.
  • Toplam 3187 adet Bitcoin ATM’si bulunan ve Bitcoin hash oranının %37’sini tek başına karşılayan Florida eyaleti kripto merkezi olma yönünde adımlarına devam ediyor.
  • ABD Adalet Bakanlığı, eski CEO SBF’yi FTX’in kripto fonlarını çalmaktan dolayı soruşturma başlattığını açıkladı.

12 ARALIK PİYASA NOTU

  • Küresel piyasalarda merkez bankası haftasına giriş yapmış bulunuyoruz. Son derece kritik verilerin açıklanacağı bir hafta olacak. Yarından itibaren piyasanın gözü kulağı önce ABD ve FED, sonra Avrupa Merkez Bankası’nda olacak.
  • Geçtiğimiz cuma günü ABD hisse senedi piyasalarında Fed toplantısı öncesindeki son Üfe verilerinin aylık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesi satışları tetiklemişti ve piyasalar eksi kapanmıştı.
  • 3 büyük merkez bankası olan FED, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’ndan bu hafta 50 baz puanlık faiz artışı bekleniyor.
  • Yarın ABD’den enflasyon rakamları açıklanacak. Beklenti enflasyonun %7,7’den %7,3’e gerilemesi yönünde. Yarına kadar risk iştahının düşük olmasını ve sonrasında dalgalanmasını bekliyoruz.
  • Bu sabah globalde risk iştahı sınırlı negatif. ABD vadelileri hafif eksi. Asya’da satışlar biraz daha belirgin. Çin yüzde yarım, Hong Kong yüzde 2, Japonya hafif eksi. Dolar Endeksi 105,1 ve ons altın 1.788 dolar civarında işlem görüyor.

12 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Hafta sonuna beklenenden yüksek açıklanan ABD üretici enflasyonu (ÜFE) verisiyle giren ve veri sonrası 17.200$ seviyelerinden 17.000$ desteğine geri çekilen Bitcoin, hafta sonu da oldukça dar bir bant aralığında hareket etti.

Haftanın ilk işlem gününe de Çin’den gelen kötü veriler ile 16.900$ seviyelerinde başlayan Bitcoin’in salı günü 16.30’a kadar düşük risk iştahı ile fiyatlama yapması olası. Yukarıda 17.775$ direnç seviyesi olurken, aşağıda 16.7000$ bölgesi ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

12 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

FTX olayından sonra kendine minör bir yükseliş trendi oluşturan ve Bitconi’e kıyasla daha pozitif ayrışan Ethereum, Cuma günü Üfe verisinin beklenenden yüksek gelmesi ve hafta sonu fiyatlamanın yatay seyirde geçmesi sebebiyle yükseliş trendine ara verdi.

Bir süredir altına sarktığı kritik bölge olan 1281$ bölgesinden yeni gün itibariyle uzaklaşan Ethereum şu anda 1250$ civarında fiyatlanıyor. İlk aşamada tekrar 1281$ Ethereum’un ulaşması gereken direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise ilk aşamada 1220$ seviyesi destek konumunda.