13 Aralık Bülten Başlık

1154

13 ARALIK BİTAY HABER

  • FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), Bahamalı yetkililer tarafından tutuklandı ve ABD’ye sevk edileceği açıklandı.
  • ABD’li savcılar, dünyanın en büyük borsası Binance ve yöneticilerine muhtemel kara para aklama ve yaptırım ihlalleri nedeniyle ceza vermeyi düşünüyor.
  • Nissan’ın da dahil olmasıyla Ford, Toyota, Fiat, BMW ve Renault otomobil markaları Metaverse’e dahil olmuş oldu.
  • Brezilya 2024 yılında merkez bankası dijital parasını (CBDC) devreye sokmayı düşünüyor.

13 ARALIK PİYASA NOTU

  • Haftanın ikinci işlem gününe girerken dün piyasalar ılımlı enflasyon beklentileri, manşet enflasyonda düşüş beklentisi ve Oracle şirketinin güçlü bilançosuyla günü yükselişle kapattı.
  • Bugün saat 16.30’da açıklanacak enflasyona tüm piyasalar kilitlenmiş durumda. Beklentiden yüksek bir veri risk iştahını ve yakalanan hafif olumlu havayı bozabilir.
  • Yarın ise merkez bankaları toplantılarına ve kararlarına başlıyor olacak. Yarın FED, iki gün sonra Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası. Her üçünün de 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. Bu sebepten yarın sözlü yönlendirmeler daha çok öne çıkabilir.
  • Kripto para piyasası ise dün nispeten geri çekildiği günde bugün tekrar toparlandı ve Bitcoin 17.200$ seviyelerinin üzerini gördü. Ethereum’da da 1280$ düzeylerinde fiyatlama devam ediyor.

13 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Dün sabah ve öğle saatlerinde 17.000$ seviyelerinin altına çekilen Bitcoin, yeni günde küresel piyasalardan aldığı destek ve enflasyonun gerileme beklentisiyle bir miktar olumlu fiyatlanarak 17.200$ seviyelerine yükseldi. Bugün 16.30’da açıklanacak olan TÜFE verisine odaklanan kripto para piyasasında veri sonrası hareketlilik artabilir.

Oluşturduğu minör yükseliş trendine devam eden ve bu çizgiyi şu an kaybetmeyen Bitcoin için enflasyon verisi önemli. Beklenti ve beklentiden düşük gelebilecek enflasyon verisi fiyat üzerinde oldukça pozitif bir etki yapabilir. Bitcoin için yukarıda 17.775$ direnç seviyesi olurken, aşağıda 16.700$ bölgesi ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

13 ARALIK RIPPLE TEKNİK ANALİZ

SEC ile olan davası devam eden ve her hafta yeni bir gelişme açıklanan Ripple’da fiyat seviyesi 200 günlük hareketli ortalamanın etrafında dalgalanmaya devam ediyor. FTX olayından sonra bir yükseliş kanalı oluşturan ve dalgalı biçimde bu kanal içerisinde hareketini sürdüren Ripple, dün 0,36$ desteğinden güç alarak tekrar 0,38$ seviyelerine kadar yükseldi.

50 günlük hareketli ortalaması ile 200 günlük hareketli ortalaması birbirine çok yakın hale gelen ve bir ters Golden Cross oluşturma ihtimali bulunan Ripple’da bu kesişime dikkat edilmeli. Aşağıda ilk etapta 0,36$ destek seviyesi olarak karşımıza çıkarken 50 günlük hareketli ortalama ve kanalın orta bandına denk gelen 0,41$ seviyeleri Ripple için direnç konumunda bulunuyor.