7 Haziran Günlük Bülten

745

7 HAZİRAN PİYASA NOTU

Kripto para piyasasında gelişmeler artarak devam ediyor. Pazartesi günü SEC’in Binance borsasına ve kurucusu CZ’ye ve Amerika merkezli kripto para şirketi Coinbase’e dava açması sonucu ciddi satışlarla karşılaşan kripto para piyasası, dün öğleden sonra verdiği kayıpların tamamını geri almayı başardı. %5,5 yükseliş yaşayarak 27.300$’a kadar primlenen Bitcoin, tekrardan son dönemde akümüle olduğu 26.800$ – 27.500$ bandı arasına yerleşmiş oldu. Yani SEC tarafından dünyanın en büyük iki kripto para borsasına açılan davaların ardından satışlar durulmuş gibi görünüyor.

Peki Bitcoin Kayıplarını Neden ve Nasıl Telafi Etti?

Her ne kadar aniden 2 büyük kripto para borsası hakkında dava açılsa da aslında bu davaların açılacağı kripto para piyasası oyuncuları tarafından biliniyor ve bekleniyordu. Ek olarak bu kararların her ne kadar kripto para piyasası üzerinde kontrol sağlama çabası etkisiyle yapılsa da kripto paralar dünya çapında büyük ilgi gören yeni nesil dijital varlıklar. SEC’in aldığı kararlar ise daha çok Amerika’daki kullanıcıları etkileyebilir. Açılan davalar elbette volatilite yaratabilir ancak kripto para borsalarına ciddi zararlar verebileceğini düşünmüyoruz. Geçmiş tecrübelerimiz kripto para piyasasının bu tarz gelişmelerden genellikle güçlenerek çıktığına işaret ediyor. Nitekim Binance ve Coinbase borsalarının açıklamaları yatırımcılara güven vererek ortamdaki panik havasını yatıştırdı.

Ayrıca dava sebebiyle 25.500$ bölgesine geri çekilen Bitcoin, yatırımcılar için bir alım fırsatı oluşturdu. Bunu değerlendirme tercihinde bulunan balinalar düşüşü bir fırsat olarak yorumladı ve gelen tepki alımlarıyla Bitcoin tekrardan hafta sonu fiyatlandığı seviyesine dönmüş oldu.

DeFi Hacimlerinde Artış

Ek olarak Binance ve Coinbase gibi merkezi kripto para borsalarına açılan davalar, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarına olan talebi de artırdı. Potansiyel risk yüzünden bu borsalardan paralarını çıkarmak isteyen yatırımcılar DeFi projelerine fonlarını aktararak hacmin %400’ün üzerinde artmasına sebep oldular. Bu da merkeziyetsiz borsalarda işlem hacimlerinin günlük 1 milyar dolara ulaşmasını sağladı. Bu durum DeFi tokenlerine de etki etti, bu projeler dünkü yükseliş sonrası pozitif ayrıştı. Olumsuz haberler gelmemesi durumunda DeFi tokenleri önümüzdeki dönemde olumlu gidişatını sürdürerek yatırımcılarını mutlu edebilir. Bununla birlikte dün en çok yükselen kripto paralar da sırasıyla MTL, REN, FIS, RAD ve TOMO olarak ağırlıklı olarak DeFi projelerinden geldi.

7 HAZİRAN BİTCOİN TEKNİK ANALİZ

7 Haziran Bitcoin Teknik Grafiği

Bitcoin, SEC’in Binance’e açtığı davayla birlikte %5.1’lik düşüşünün ardından dün itibariyle kaybettiklerini geri alarak günü %5.8’lik yükselişle kapattı. Yeni güne kırmızı mumla başlayan Bitcoin 26.810$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Her ne kadar minör düşen trendde olsa da majör yükselen trend hareketliliğine devam ediyor. Dün yaşanan yükselişle birlikte 50 günlük hareketli ortalama seviyesinden ret alan Bitcoin için olumsuz bir hareketlilikte 26.760$ seviyesi oldukça önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması halinde sırasıyla 26.400$ ve 25.830$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

Olumlu senaryo halinde ise 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 27.288$ ilk direnç seviyesi iken bu seviyenin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması durumunda sırasıyla 27.470$ ve 27.870$ seviyeleri kırılması gereken önemli direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

7 HAZİRAN ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

7 Haziran Ethereum Teknik Grafiği

Ethereum, Bitcoin ile aynı hareketliliği göstererek yükseliş trendine devam ediyor. Bitcoin’e nazaran daha iyi bir performans gösteren Ethereum bu sabah saatlerinde 1877$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Dün itibariyle 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin tekrar üzerine çıkan Ethereum pozitif bir bölgede hareketlilik göstermeye devam ediyor. Yeni güne kırmızı mumla başlayan Ethereum için olası aşağı yönlü hareketliliğinin devamında 1860$ ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması halinde tekrar 1794$ seviyesini test etmesi beklenebilir.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise 1885$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar önemli olacaktır. Ardından 1913$ ve 1936$ seviyelerini test etmesi beklenebilir.