7 Kasım Günlük Bülten

1126

7 KASIM BİTAY HABER

  • Geçtiğimiz hafta %30’un üzerinde artış yaşayan CHZ, ALGO ve FTM haftanın en çok yükselen kripto paraları oldu.
  • Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, The Scourge güncellemesinin de olduğu yeni yol haritasını paylaştı.
  • Alameda Research hakkında çıkan haberler sonrası Binance CEO’su CZ, ellerindeki FTT tokenlerini satacağını açıklaması kripto para piyasasında tedirginlik yarattı.
  • Hafta sonu 21.500$ seviyelerine yükselen Bitcoin, son 2 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.
  • Google Cloud, Solana blokzinciri ile ortaklık kuracaklarını bildiren bir tweet paylaştı. Paylaşım sonrasında Solana %25 yükseliş kaydetti.

7 KASIM PİYASA NOTU

ABD Ekim ayı Tarım Dışı İstihdam verileri açıklandı. Açıklanan veri 195K’lık beklentiye karşılık 261K’lık bir istihdam artışına işaret etti. Ekim ayında beklentilerden ve önceki aydan daha fazla sayıda çalışan iş başı yapmış oldu. İşsizlik oranı ise güçlü istihdam rakamlarına rağmen %3,7 ile artış gösterdi.

Veri sonrası hareketlenen piyasalar önce negatif, ardından şiddetli bir şekilde pozitif ivme gösterdi. ABD ve Avrupa hisse senedi endeksleri günü %1 ila %2 aralığında yükselişle kapatırken Dolar Endeksi (DXY) 110’lu seviyelere kadar gerileme kaydetti.

Ek olarak piyasalar Richmond Fed Başkanı Barkin’in daha düşük ölçekli faiz artırımları yapılması konusundaki söylemleri ile desteklendi. Benzer şekilde Chicago Fed Başkanı Evans’ın da faiz artırım hızının azaltılması gerektiğini belirtmesi sonrası endeksler haftayı alımlarla sonlandırdı.

Altında Mart 2021’den beri en sert günlük yükseliş görüldü. Dolar Endeksi’nin %2 gerilemesi ve piyasalarda risk iştahı artması sonucu spot altın %3’ün üzerinde yükseldi.

Her ne kadar cuma günü pozitif hava hakim olsa da hisse senedi piyasaları haftayı olumsuz kapattı. Kripto para piyasası ise bu hafta olumlu ayrıştı. Bitcoin 2 ay sonra 21.500$’ın üzerini görürken Ethereum 1680$’a kadar yükseldi.

  • 4 Kasım ABD borsaları,

S&P 500 +%1.36 ,

Nasdaq +%1.56 ,

Dow Jones +%1.26 ile pozitif kapanışlar yaptı.

TAKVİM

  • 10.11.2022 ABD – Tüketici Enflasyonu Verisi (TÜFE) / TSİ 16.30 / Beklenti %8,0
  • 10.11.2022 ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu / TSİ 16.30 / Beklenti 220K
  • 11.11.2022 İngiltere – 3. Çeyrek Büyüme Verisi (GSYH) / TSİ 10.00 / Beklenti %2,1

7 KASIM CHZ TEKNİK ANALİZ

Son zamanların istikrarlı görünen ve yatırımcılarını sevindiren kripto paralardan olan CHZ, Ekim ayı ortasından bu yana 200 günlük hareketli ortalamaya ve yatay desteğe denk gelen 0,16$ seviyesinden aldığı güç ile yükseliş hareketini sürdürüyor.

Sırayla önündeki dirençleri aşmayı başaran CHZ’deki bu yükselişin sebebi olarak yaklaşan FIFA Dünya Kupası olarak gösteriliyor. Yeni çıkan fan tokenler ve dünya kupası sebebiyle yatırımcıların artan ilgisi giderek devam ediyor. Şu anda 0,26$ bölgesinde bulunan CHZ için ilk destek seviyesi Fib 0.618’e denk gelen 0,24$ olurken, aşılması gereken ilk seviye ise 0,28$ olarak karşımıza çıkıyor.

7 KASIM ALGO TEKNİK ANALİZ

Uzunca bir süredir 0,27$ – 0,4$ bandına sıkışan ve bu aralıkta fiyatlamasını sürdüren ALGO, 50 günlük hareketli ortalamadan aldığı destek ve NFT haberlerinin etkisiyle yatırımcıların tekrar ilgisini kazandı. Daha önce gerçekleştirdiği FIFA ortaklığı ve Kasım ayı içerisinde düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası için NFT koleksiyonu hazırlaması fiyata pozitif yansıyarak bu hareketi tetikleyebilir.

Önünde direnç seviyesi olarak yer alan 200 günlük hareketli ortalamayı geçtiğimiz cuma günü güçlü bir şekilde aşmayı başaran ve 0,4$’ın üzerine yükselen ALGO 0,45$ seviyesinden ilk etapta red yedi. Ancak 0,4$ direncini desteğe çeviren ve bu bölgeden onay alan ALGO için fiyatlama olumlu. 0,4$ desteğini kaybetmemesi durumunda ALGO’nun önünde aşabileceği %10’luk bir yükseliş hedefi bulunuyor.