8 Aralık Günlük Bülten

1074

8 ARALIK BİTAY HABER

  • Kripto para madenciliği konusunda en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Kazakistan, kripto madencilerinin lisans alma, vergi verme ve açık artırma usulü elektrik alımı şartlarının olduğu kanunu onayladı.
  • PayPal, Lüksemburg’da kripto para alım, satım ve saklama hizmeti başlatacağını duyurdu.
  • Metaverse platformu Decentraland, sanal arazi sahibi olan kullanıcılarının platformdaki diğer kullanıcılara resmi olarak arazilerini kiralayabilecekleri özelliği tanıttı.
  • İspanya Merkez Bankası, dijital para birimini test etmeye başlamak için yerel finans ve teknoloji kurumlarından iş birliği teklifleri aradığını duyurdu.
  • Federal yargıç, kripto kredi kuruluşu Celsius’a, müşterilerinin yaklaşık 44 milyon dolar değerindeki kripto parayı iade etmesini emretti.

8 ARALIK PİYASA NOTU

  • Genel anlamda bakıldığında FED faiz artışında yavaşlamaya gidecek iyimserliği hakimken son birkaç gündür ise ekonomide resesyon korkusu ve şirketlerde yavaşlama ihtimali fiyatlanıyor. Aşağı yönlü seyir haftanın üçüncü gününde de devam etti.
  • Ek olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer savaş riskinin arttığı yönündeki söylemleri piyasalarda korku ve tedirginliğe yol açtı. Dolar ve ABD tahvil faizleri yükselirken, hisse senetleri ve kripto paralar gerileme kaydetti.
  • Bugün ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek. Beklenti rakamın 230K’ya çıkması yönünde. Piyasalar üzerinde tansiyonu artırabilir.
  • Avrupa tarafında ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin konuşması mevcut. Konuşmada enflasyona ve para politikasına yapılacak şahin veya güvercin yorumlar hem Euro hem de Avrupa borsalarında hareket yaratabilir.

8 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

8 Aralık 2022 BITCOIN Teknik Grafiği

Son bir haftalık süreç içerisinde oldukça dart bir bantta hareket eden Bitcoin, 17.000$ direnci ile minör yükselen trend arasına sıkışmış durumda. İki fiyatı da korumaya çalışan ve hangi yöne gideceği konusunda kararsız görünen Bitcoin’in haftaya gerçekleşecek olan FED toplantısına kadar dar bant hareketinin devamı beklenebilir.

Yukarıda 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 17.500$ seviyeleri direnç görevini görüyor. Aşağıda ise 16.600$ ve ardından 16.000$ seviyeleri destek çizgileri olarak karşımıza çıkıyor.

8 ARALIK BAND TEKNİK ANALİZ

Son dönemin hareketli kripto paralarından olan ve Google Cloud’un Band Protocol’ü sisteme entegre etmesi sonrası %225’in üzerinde yükseliş yaşayan Band, piyasanın tatsız olduğu şu günlerde oldukça güzel performans sergiliyor. 1 aylık net yükselişi %90’a ulaşan ve yeni güne de %10 yükselişle başlayan Band için şu anda bulunduğu 2.15$ – 2.20$ seviyeleri önemli.

Yeşil kutunun üstünde kapanış yapması halinde yükseliş eğilimi güçlenebilir. 2,5$ seviyeleri ciddi bir direnç seviyesi olarak karşımıza çıkarken aşağıda 1,95$ bölgesi destek seviyesi konumunda.