9 Haziran Günlük Bülten

812

9 HAZİRAN PİYASA NOTU

Bitcoin gücünü korumaya devam ediyor

“Piyasa gelişmeleri açısından oldukça hareketli, volatil ve öngörü yapmanın zor olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Pazartesi gününden bu yana SEC ile dünyanın önde gelen kripto para borsaları arasında meydana gelen dava süreçleri yatırımcıların risk algısını karıştırdı. Tüm bu gelişmelerin karşısında Bitcoin’in 26.000$ üzerindeki seyrini sürdürmesi gücünü koruduğunun göstergesi.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak haftanın son iş gününde gelişmeleri değerlendirdi.

Önce SEC açıklamasıyla geri çekilen kripto paralar, daha sonra Binance ve Coinbase borsalarının açıklamalarıyla kayıplarını geri alan kripto para piyasası, haftanın geri kalanında da yine SEC’den gelen mesajlar, eylemler ve tedbirlerle bir miktar geri çekildi. Haftalık bazda %2 civarı değer kaybeden  Bitcoin sabah saatlerinde 26.500$ düzeyinde alıcı buluyor. Ethereum nispeten güçlü kalmayı sürdürürken 1.835$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Bitcoin dominasyonu 48’in üzerinde güçlü kalmaya ve altcoinleri bir miktar baskı altında tutmaya devam ediyor.

Öte yandan son iki gündeki gelişme ise Binance’in Amerika şubesi olan Binance.US kaynaklı. Çarşamba günü yapılan duyuruya göre USDT (Tether) ve Bitcoin (BTC) paritelerindeki 30’dan fazla kripto paranın delist edileceği kararının ardından piyasada geri çekilmeler görülmüştü. Dün ise Binance.US bu kararından vazgeçtiğini ve sadece BTC paritesindeki bazı kripto paraları delist edeceğini duyurdu. Bu haberlerin ciddi bir etki yaratmadığı bir gerçek ancak genel algıyı negatif etkilemeye devam ediyor. Bunca haber dalgalanmasına karşı Bitcoin’in 26.000$ üzerindeki seyrini sürdürmesi gücünü koruduğunu ve geçmiş dönemlere kıyasla daha dirençli olduğunu gösteriyor. Lakin yine de şu dönemde olumsuz gündemin daha ağır bastığını ve Bitcoin’in baskı altında kaldığını da belirtelim.

Son haftalarda makro verilerden ziyade kendi içsel haberlerden etkilenmeye devam eden kripto para piyasasında önümüzdeki hafta nispeten kritik. Bu haftayı yavaş yavaş kapatırken önümüzdeki hafta gündemde salı günü ABD enflasyon verisi, çarşamba günü FED faiz kararı olacak. Son dönemdeki faiz kararlarına kıyasla bu toplantıdan çıkacak kararlara ve söylemlere daha fazla dikkat edileceğini düşünüyoruz. Ağırlıklı olarak FED’in faizleri artırması bekleniyor ve FED son 1,5 yıldır her toplantısında faiz artırımına gitti. Ancak ekonomiler üzerinde çeşitli riskler var ve faiz artırım kararı gelme olasılığı önceki toplantılara göre daha düşük. Olası bir sabit kalma kararı piyasada pozitif hava esmesine sebep olabilir.

Bununla birlikte bugün özellikle hafta sonu oynanacak şampiyonlar ligi finali öncesi fan tokenlerde olumlu bir görünüm var. Sırasıyla ROMA, JUVENTUS, PORTO ve MİLAN günün en çok yükselen kripto paraları olmayı başardılar.

9 HAZİRAN BİTCOİN TEKNİK ANALİZ

9 Haziran Bitcoin Teknik Grafiği

Bitcoin, SEC dava gündeminin etkilerinden güçlü kalmaya devam etmekle birlikte dünü yatay hareketle sonlandırdı. Yeni günde 26.480$ seviyelerinde başlayan Bitcoin’de yön arayışı sürüyor.

Son zamanlarda 26.760$-26.400$ bandında destek alan ve bu bölgeden tepki alımları gelen Bitcoin için makro gündemden ziyade kendi iç dinamiklerindeki haber akışlarının bir süre daha önemli olması beklenebilir. Bu süreçte olumsuz bir haber akışı olması halinde kısa vadede sırasıyla 26.400$, 25.956$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyelerin kırılması 25.242$ seviyelerine kadar geri çekilmelere neden olabilir.

Olası olumlu bir haber akışında ise 26.762$ ardından da 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 27.182$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir. Ardından da 27.470$ bir sonraki direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

9 HAZİRAN SOLANA TEKNİK ANALİZ

9 Haziran Solana Teknik Grafiği

Uzun süredir düşen bir kanal içerisinde hareketlilik gösteren Solana, dün itibariyle kanalın alt bandını test etti. Bu sabah saatlerinde ise 18.58$ seviyelerinden alıcı buluyor.

Kısa vadede olası aşağı yönlü hareketliliğin devamında destek olarak ilk 18.36$ ardından da kanalın alt bandı seviyesi olan 18.22$ seviyelerini test etmesi beklenebilir. Bu seviyelerin kırılması ve altında günlük kapanışlar yapması halinde 17.71$ ve 16.85$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise direnç olarak ilk 19.09$ ardından da 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 19.52$ seviyelerinin çalışması beklenebilir. Bu seviyelerin kırılmasıyla 20.25$ seviyesine kadar bir yükseliş desteklenebilir.