%51 Saldırıları! (%51 Attacks!)

%51 Attacks!  (%51 Saldırıları!) Nedir?

% 51 saldırısı, bir blok zincir ağında hash hızının %50’sinden fazlasını kontrol eden bir kişi veya bir grup madenci tarafından (Bitcoin başta olmak üzere) bir blok zincirine gerçekleştirdiği saldırı anlamına gelmektedir. Çoğunluk saldırısı olarak da bilinmektedir. Bu saldırılar genellikle üçüncü bir taraftan madencilik hash gücü kullanılarak elde edilmektedir.

Saldırganlar başarılı olduklarında, yeni işlemlerin onay almasını engelleyebilmekte ve bu da kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurmalarına sebep olabilmektedir. Bu durumda ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemler tersine çevirebilirler ve double-spending (çift harcama) olarak bilinen bir soruna yol açabilirler. Double spending (çift harcama) sorunu, bir ağın iki veya daha fazla kişinin aynı dijital varlığı harcamadığını kanıtlayamadığı durumlarda çoğunlukla elektronik ödemelerde karşılaşılan bir sorundur. %51’lik bir saldırı teorik olarak neden olabileceği kesinti ve tahribat miktarıyla sınırlıdır. Saldırganlar yeni varlıklar yaratamamakta veya eski blokları değiştirebilme yeteneğine sahip olamamaktadırlar. %51’lik bir saldırı, son derece zararlı olduğu kanıtlansa bile, Bitcoin’i veya başka bir blok zinciri tabanlı para birimini tamamen yok etme ihtimali neredeyse yoktur.

 

%51 Saldırıları Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, dağıtılmış bir defter biçimi olan blok zincirlere dayanmaktadır. Bu dijital dosyalar bir kripto para biriminin ağında yapılan her işlemi kaydetmektedir. Sonuç olarak hiç kimse bir coini iki kez harcayamamaktadır.

Adından da anlaşılacağı üzere bir blok zinciri, belirli bir süre boyunca tamamlanmış tüm işlemleri kaydeden veri demetleri olarak bilinmektedir. Bitcoin için yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. Bir blok sonlandırıldığında veya kazıldığında, halka açık defterinin sahte bir sürümü ağın kullanıcıları tarafından hızla tespit edilip reddedileceğinden değiştirilemez ancak bir saldırgan veya saldırgan grubu, ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunluğunu kontrol ederek yeni blokları kaydetme sürecine müdahale edebilmektedir. Saldırgan grupları diğer madencilerin blokları tamamlamasını engelleyebilmekte, bu da teorik olarak yeni blokların madenciliğini tekellerine almalarına ve tüm ödülleri kazanmalarına olanak sağlayabilmektedir.

 

%51 Saldırısı Gerçek Dünya Örnekleri

 Ağustos 2016’da Ethereum tabanlı iki blok zinciri olan Krypton ve Shift %51 saldırısına uğramıştır. Ardından Mayıs 2018’de ise, o sırada en büyük 26. kripto para birimi olan Bitcoin Gold, %51 saldırısına maruz kalmıştır. Saldırganlar, Bitcoin Gold’un hash gücünü büyük miktarda kontrol etmiş, üstelik Bitcoin Gold tekrar tekrar değişim eşiklerini yükseltmeye çalışsa dahi, saldırganlar birkaç gün boyunca çift harcama yapabilmişlerdir. Tüm bunların sonunda 18 milyon dolardan fazla Bitcoin Gold çalınmıştır.

 

Sözlük

%51 Attacks : Bir kişi veya bir grup saldırganın bir blok zinciri ağının yarısından fazlasını ele geçirmesi ve işlemleri manipüle etmesi olarak adlandırılır.