Ad Hoc

Ad Hoc Nedir?

“Ad hoc” ifadesi, modern İngilizce’de “bu amaç için” veya “özellikle bunun için” anlamında kullanılan Latin kökenli bir ifadedir. Latince ifadenin doğrudan çevirisi çoğu sözlük tarafından “bunun için” olarak verilir. İngilizce’de “for a reason” kelimesinin karşılığıdır. “Ad hoc” terimi, belirli bir problem veya sorun için bulunan bir çözümün gelecekteki uygulamalarda kullanılacak varsayılan bir çözüm olarak görülmemesi gerektiğini ima etmek için kullanılmaktadır.

 

Örneğin bir yargıç bir dava hakkında, davanın ayrıntılarını ve durumun belirli noktalarını gözden geçirerek “ad hoc” bir karar verebilir ancak bu kararın benzer bir davayı çözmek için görüş (içtihat) olarak kabul edilmeyeceği bir ifadede bulunabilir. Yazılım geliştirmede, “ad hoc” terimi genellikle “ad hoc çözüm” şeklinde kullanılmaktadır ve sunulan bir sistemin veya kullanıcının gereksinimlerini karşılamak için geliştirilen özel ve ısmarlama bir çözüm anlamına gelmektedir.

 

Sözlük

Ad Hoc: “Belirli bir amaca yönelik”, “belirli bir amaca özel”, “belirli bir neden için” anlamına gelen ve belirli bir sorunun veya çözümünün gelecekteki uygulamalarda kullanılacak varsayılan bir çözüm olarak görülmemesi gerektiğini belirtmektedir.