Akümülasyon

Bir kripto para fiyatının belirli seviye aralıklarda izlemiş olduğu yatay hareketi olarak adlandırılmaktadır. Daha fazlası Bitay Akademi’de !

Akümülasyon (Accumulation) Nedir?

Akümülasyon, bir varlığın fiyatının belirli bir aralıkta ve belirli bir süre boyunca yatay hareket etmesi olarak adlandırılmaktadır.

Kripto para piyasası belli dönemlerde yükseliş veya düşüş trendlerine girmeden dar bir fiyat aralığında, düşük hacimli ve düşük oranlı hareket kabiliyetiyle sıkışabilmektedir. Bu durum kripto para borsalarında akümülasyon olarak adlandırılmaktadır.

Finans Sektöründe Akümülasyon Nedir?

Akümülasyon tabiri, birçok sektörde birbirine yakın ancak farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Ticari literatürde mal ve sermayenin birikme sürecine ve yapılan tasarrufların yeni yatırımlara kaynak olması amacıyla sermaye stoğuna eklenmesi anlamına gelmektedir. Finans sektöründe ise akümülasyon, birden fazla işlem üzerine inşa edilen toplam varlığın pozisyon büyüklüğündeki artış olarak gösterilebilmektedir.

Finans piyasalarında işlem yapmakta olan bir yatırımcı daha iyi bir ortalama elde etmek ve daha düşük bir piyasa etkisine sahip olmak için zaman içinde kademeli bir pozisyon biriktirmek isteyebilmektedir. Seçilen herhangi bir kripto para uzun dönemde belli bir hareket bandında yatay seyir izliyorsa genellikle market yapıcılar bu seviyelerden alım yapma eğilimde olmaktadırlar. Bunun sebebi ise hacmin düşük, volatilitenin ise az olmasıdır. Yeterli derecede alım yapıldıktan sonra ise fiyat yukarı gitme eğilimindedir.

Sözlük

Akümülasyon: Bir kripto para fiyatının belirli seviye aralıklarda izlemiş olduğu yatay hareketi olarak adlandırılmaktadır.