Al-Sat Botu

Al-Sat Botu (Crypto Trading Bot) Nedir?

Kripto botlar, kripto para alım satımı gibi görevleri manuel müdahaleye ihtiyaç duymadan yerine getirebilen otomatik yazılımı ifade etmektedir.

Al-sat botları, uzun yıllardır borsalarda kullanılmakta ve yüksek frekanslı alım satım yazılımlarıyla yatırımcılara yardım etmektedir. Son derece gelişmiş özellikleri olan bu botlar, aynı anda birçok piyasayı analiz edebilir ve gerçek zamanlı değişikliklere yanıt olarak otomatik olarak alım veya satım yapabilir. Yatırımcıların al-sat botu kullanmalarının sebebi insana göre çok daha hızlı olması ve 24 saat işlem yapabilmesidir. Aynı zamanda insanlar gibi duyguları olmadığından fomo veya fud duygularına kapılamazlar ve istatiksel olarak en doğru seçimi yapmaktadırlar.

Al-sat botları çok büyük miktarda veriyi işleyebilir ve aynı zaman diliminde bir insanın yapabileceğinden çok daha fazla bilgiyi alıp analiz edebilir. Kripto para alım satımında al-sat botlarının kullanılması da yatırımcıların işini kolaylaştırmaktadır. Örneğin yeniden dengeleme gibi zaman alıcı ancak sıradan görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilirler. Emirlerin tam olarak istenen zamanda yürütülmesini sağlamak için kullanılabilirler.

 

Al-Sat Bot Türleri Nelerdir?

Piyasada pek çok kripto botu bulunmaktadır ve genellikle dört kategoriden oluşmaktadır. Bunlar:

  • Arbitraj botları,
  • Trend ve dalgalanmalarına göre hareket eden botlar,
  • Piyasa yapıcı botlar,
  • Coin borçlanmalı botlar

olarak ifade edilmektedir.

 

Sözlük

Al-Sat Botları: Yatırımcının koyduğu kurallar ve talimatlar doğrultusunda an be an piyasayı takip eden otomatik yazılımlara verilen isimdir.