All Time High (Tüm Zamanların En Yüksek Değeri)

All Time High (Tüm Zamanların En Yüksek Değeri) Nedir?

Tüm Zamanların En Yüksek Değeri (ATH), bir varlığın listelenmesinden veya başlangıcından bu yana ulaştığı en yüksek fiyat (veya piyasa değeri) anlamına gelmektedir. “Tüm zamanların en yüksek değeri”ni tanımlamak için kullanılan fiyat varlıktan ne kadar satın aldığına bakılmaksızın bir yatırımcının, bir varlık için ödediği en yüksek fiyatı ifade etmektedir.

Tüm zamanların en yüksek değeri, terim olarak varlığın teorik potansiyelini gösterdiği için daha çok finansal piyasalarda kullanılmaktadır. Bir varlığın değeri ATH seviyesine yükselebilir ancak tekrar tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem göreceğinin garantisi yoktur. O yüzden ATH seviyesi yatırım ürünlerinde bir ölçü olarak alıntılanmaktadır.

ATH terimi, referans alınan mevcut işlem çifti için bir varlığın bir borsada elde ettiği en yüksek fiyatla ilgilidir. Örneğin hisse başına 5 ABD doları fiyatla halka arz edilen bir kripto para birimi, belirli bir süre içinde 10 ABD dolarına düşmeden önce 20 ABD dolarına ulaşırsa bu kripto para için “Tüm Zamanların En Yüksek Değeri” 20 dolar olmuş olur.

Bitcoin için orta vadeli ATH terimi 2017 yılının Aralık ortasında belirlenmişti. Bu dönemde Bitcoin ile beraber birçok altcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmıştır. Ancak yakın dönemde covid-19 salgınının sonrasında yaşanan parasal genişlemenin etkisiyle Bitcoin Kasım 2021’de 69.770 dolara ulaşarak yeni ATH’sini yapmıştır.

ATH değeri, belirli bir varlığın satılabileceği teorik maksimum fiyatı temsil etmektedir ve aynı zamanda başka bir yatırımcının o varlık için o dönem boyunca ödemeye hazır olduğu maksimum fiyatı temsil etmektedir. Bununla birlikte çoğu dijital varlığın kısmi doğası göz önüne alındığında ATH’nin coin veya token yerine varlığın bir kısmının alım satımı yoluyla elde edilmiş olması mümkündür.

Tüm zamanların en yüksek değeri kavramı, piyasa değeri (market cap) değerlerine de uygulanabilmektedir. Ocak 2018’in başlarında – Bitcoin’in eski ATH’sinden birkaç hafta sonra – tüm kripto para piyasasının piyasa değeri yaklaşık 661,2 milyar dolarlık bir ATH’ye ulaşmıştı. Ancak 2021 yılının kasım aylarında bu rakam 3,2 trilyon dolara ulaşarak yeni bir rekora imza atmıştır.

ATH’nin tersi, bir varlığın işlem gördüğü en düşük fiyat noktasını belirtmek için kullanılan bir varlık listelendikten ve borsada işlem görmeye başladıktan sonra kaydedilen “Tüm Zamanların En Düşük” değeridir (ATL).

Sözlük

All Time High (ATH): Finansal piyasalarda bir varlığın fiyatının bir itibari para birimi karşısında ulaştığı en yüksek seviyeyi ifade etmektedir.