All Time Low (Tüm Zamanların En Düşük Değeri)

All Time Low (Tüm Zamanların En Düşük Değeri) Nedir?

Bir kripto para biriminin fiyatının tarihteki en düşük noktası anlamına gelmektedir.

Tüm zamanların en düşük değeri (ATL) veya rekor düşük seviye, bir finansal aracın piyasaya sürülmesinden bu yana gördüğü en düşük fiyattır. Tüm zamanların en düşük seviyeleri yıl, ay, hafta veya gün bazında kaydedilebilir. Bitcoin için ATL’ler genellikle coinle ilgili kötü haberleri veya sahiplerin ve kullanıcıların ilgisinin azalması ile gerçekleşmektedir.

All Time Low Özellikleri

Tüm zamanların en düşük seviyeleri ayı piyasasının göstergeleridir ve genellikle fiyatta daha fazla düşüşe yol açmaktadır. Bunun nedeni Bitcoin’in yeni bir rekor düşük seviyede olduğu haberini alan birçok yatırımcının genellikle panik yapması ve coinleri Fiat, USDT veya daha iyi performans gösteren coinler için satmaya başlamasıdır. Birçok kripto para yatırımcısı da ATL’leri yakından izlemekte ve düşük fiyatı kararlar almak için bir kaldıraç olarak kullanmaktadır.

Bitcoin ATL’leri genellikle büyük ölçekli satışları tetikleyen bir olaya karşılık gelir. Bitcoin’in itibarını olumsuz etkileyen olaylar bu etkiyi yaratmıştır. Borsa hack’leri, balina satışları, hükümet düzenlemeleri ve çatallama  haberleri önemli fiyat düşüşlerinin nedenlerinden bazılarıdır.

Piyasalarda tüm zamanların en düşük fiyatı ifadesi genellikle varlığın halka arz olduğu ilk dönemlerde görülür. Yatırımcılar bu yeni arz olan varlıklara güvenmeyebilir ve varlık fiyatının düşük olmasının önemli nedenlerinden biri budur. ATL terimi aynı zamanda bir varlığın piyasada satılabileceği minimum teorik fiyatı göstermek için de kullanılmaktadır. Yani ATL değeri yatırımcının bir varlığı satın almak için ödemesi gereken minimum fiyatı da göstermektedir.

Bir varlık yılda, ayda veya günde birkaç kez tüm zamanların en düşük seviyesine düşebilmektedir. Varlık fiyatı tüm zamanların en düşük seviyesine gerilediğinde bu yatırımcılar için bir sinyal olabilir ve yüksek hacimli satışlara yol açabilir. Sonuç olarak da varlık fiyatının daha da düşmesine neden olabilir.

Tüm zamanların en düşük değeri yatırım stratejisi oluşturmak için kullanılan önemli faktörlerden biri olmakla birlikte tek başına yeterli olmamaktadır. “Düşükten al, yüksekten sat” stratejisi için tetikleyici bir faktör olabilir. İncelenilen finansal varlığın zamansal grafiğine bakarak yükseliş eğiliminin mümkün olup olmadığını anlamak önemlidir.

Bitcoin ATL’leri Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiledi?

Piyasa değeri açısından lider kripto para olan Bitcoin, birçok altcoin fiyatı üzerinde ezici bir etkiye sahiptir. Bitcoin’in fiyatı yükseldiği zamanlarda piyasadaki diğer kripto paraların çoğunda da aynı şey gözükür. Bitcoin 2015 ve 2017 arasında yükseldiğinde diğer kripto paralar da senkron şekilde yükselmiş ancak 2018 yılı boyunca da Bitcoin fiyatında düzenli şekilde düşüş görülmüştür. Bitcoin’in fiyatı düştüğü zaman ise USDT gibi en büyük sabit paralar dışında çoğu paranın fiyatı da düşmektedir.

 

Sözlük

All Time Low (ATL): Bir kripto para biriminin fiyatının itibari bir para birimi karşısında ulaştığı en düşük seviyeyi ifade etmektedir.