Altcoin

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin’e alternatif olarak çıkmış kripto para birimlerinin tümüne verilen isimdir. “Altcoin”, “alternative” (alternatif) ve “coin” kelimelerinin birleşimidir ve Bitcoin’den sonra tüm alternatif kripto para birimlerini içermektedir.

Bitcoin ile ortak özellikleri paylaşırlar ancak başka açılardan farklıdırlar. Örneğin, bazı altcoinler blok üretmek veya işlemleri doğrulamak için farklı bir konsensüs mekanizması kullanmaktadırlar. Ya da akıllı sözleşmeler, düşük fiyat oynaklığı gibi yeni veya ek özellikler sağlayarak kendilerini Bitcoin’den ayırmaktadırlar.

2022 yılı itibariyle 18.000’in üzerinde altcoin bulunmaktadır. Altcoinler genel olarak Bitcoin’den türetildikleri için altcoinlerin fiyat hareketleri Bitcoin’in yörüngesini taklit etme eğilimindedir.

Bitcoin ve altcoinlerin ana çerçevesi benzer özelliktedir. Böylece, eşler arası sistemler olarak kodu paylaşmakta veya aynı anda büyük miktarda veri ve işlemi işleyebilen dev bir bilgisayar olarak işlev görmektedirler. Bazı durumlarda altcoinler, dijital işlemler için ucuz bir yöntem haline gelerek bir sonraki Bitcoin olmayı da hedeflemektedirler.

Bitcoin ve Altcoinler Arasındaki Fark


Bitcoin ve altcoinler arasında birkaç fark bulunmaktadır. Bitcoin, diğer kripto para birimlerinin oluşmasına sebep olmuş bir teknolojik finansal yatırım aracıdır. Diğer tüm kripto paralar Bitcoin’e karşı altcoin sayılmaktadır. Bitcoin’in yapısı, teknolojisi, felsefesi ve tasarımı diğer coinlerin geliştirilmesi için bir ölçüt oluşturmaktadır.

Altcoinler, rekabet avantajı sağlamak için Bitcoin’in algılanan sınırlamalarını geliştirmektedirler. Bazı altcoinler, blok oluşturmak, yeni işlemleri doğrulamak ve enerji tüketimini en aza indirmek için Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs yöntemini kullanmaktadırlar.

Örneğin piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, blok zincirindeki akıllı sözleşmelerde (veya işlem maliyetleri için ödemede) “gas” olarak kullanılmaktadır. Ethereum 2.0’ın çok beklenen lansmanının gösterdiği gibi, altcoinler genellikle ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi Bitcoin’in geleneksel eleştirilerini ele almaktadır.

Altcoinler kendilerini bu şekilde Bitcoin’den ayırarak kendilerine bir pazar oluşturmaktadırlar. Buna karşılık, potansiyellerini Bitcoin’e alternatif olarak gören yatırımcıları cezbetmektedir. Yatırımcılar, altcoinler daha fazla çekim ve kullanıcı topladıkça, fiyatta değer kazandıkça kâr etmeyi ummaktadırlar.

 

Altcoinler İyi Yatırımlar Mıdır?

Kripto para piyasalarında listelenen altcoinlerin sayısı son on yılda hızla çoğaldı. Kripto para piyasalarında şu anda 18.000’in üzerinde altcoin bulunuyor. Genel olarak bir soruna çözüm üreten, oynarken kazandıran, teknolojik gelişmelere öncülük eden,  altyapısı ve geliştirici ekibi sağlam, arkasında büyük teknoloji firmalarının desteği olan projeler iyi yatırımlar olarak görülmektedir.

12 Ocak 2018’de önceki zirvesi olan 1440$’a kadar ulaşan Ethereum, bir aydan kısa bir süre sonra 597$’a düşmüştür ve yıl sonuna kadar fiyatı 89$’a kadar düşmeye devam etmiştir. Yine de Ethereum, iki yıl sonra 2021 Sonbaharında 4.500 doların üzerinde rekor fiyatlara ulaşmıştır.

Bununla birlikte kripto para birimlerini değerlendirmek için tanımlanmış bir yatırım kriteri veya ölçütü bulunmamaktadır. Altcoin piyasası çoğunlukla spekülasyonlar veya iyi pazarlama yöntemleriyle yönlendirilmektedir. Beklenildiği gibi güçlü yatırımcı kitlesi elde edemeyen veya yatırımcıların parasını topladıktan sonra ortadan kaybolan ve dolandırıcılıkla sonuçlanan birkaç ölü kripto para vakası da bulunmaktadır.

Altcoin piyasası daha çok volatiliteye (oynaklığa) eğilimli, düzenlenmemiş ve gelişmekte olan bir piyasada faaliyet göstermenin büyük riskini üstlenmeye istekli yatırımcılar içindir. Bu yatırımcılar sert ve güçlü fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan stresle de başa çıkabilmelidirler. Riskin getirdiği avantajlarla beraber bu tür yatırımcılar için altcoinler oldukça yüksek getiriler sunabilmektedir.

Altcoinlerin Geleceği

Bugün piyasalarda her biri farklı bir amaca ve pazara hizmet ettiğini iddia eden binlerce altcoin bulunmaktadır. Altcoin piyasalarındaki mevcut durumun, tek bir kripto para biriminde konsolide edilmesi pek olası değildir ancak kripto pazarlarında listelenen 1.800’den fazla altcoinin çoğunluğunun hayatta kalamayacağı da muhtemel görünmektedir. Altcoin piyasası, piyasalara hakim olacak güçlü fayda ve kullanım durumlarına sahip bir grup altcoin etrafında birleşmektedir.

Altcoinler Nasıl Alınır?

Kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların adresi www.bitay.com.tr olacaktır. Yatırımcılar resmi siteye girdikten sonra ücretsiz olarak üyelik oluşturup ve dijital cüzdanınızı oluşturduktan sonra, hesabına para tanımlayıp, hızlı ve güvenli şekilde ister Bitcoin isterse altcoin satın alabilme imkanına erişebilmektedir.

Sözlük

Altcoin: Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmış kripto para birimlerinin tümüne verilen alternatif coinler anlamına gelen isimdir. “Altcoin”, “alternative” (alternatif) ve “coin” kelimelerinin birleşimidir.