Anti Kırılganlık

Anti Kırılganlık Nedir?


Anti-Kırılganlık (Anti Fragile), riskten korunma fonu yöneticisi Nassim Nicholas Taleb tarafından geliştirilen, kırılganlığı önleyiciliği, başarısızlığa direnme ve stres faktörlerine, değişkenliğe, hatalara, saldırılara dayanma yeteneği olarak tanımlanan bir kavramdır.

Kelime anlamı olarak kırılganlık herhangi bir belirsizlik, korku veya risk ortamında ayakta kalmakta zorlanan ve kötü şartlardan oldukça fazla etkilenen anlamına gelmektedir. Finansal piyasalarda çok sık duyduğumuz bu kelime artık bir kalıp haline gelmiştir. Eğer bir hisse veya kripto para kırılgan ise genellikle daha az yatırım yapılabilir olmaktadır.

Anti-kırılgan bir varlık risk ve belirsizlik ortamında daha iyi performans gösterme eğiliminde olmaktadır. Nassim Nicholas Taleb de dahil olmak üzere bazı uzmanlar, Bitcoin’in anti-kırılganlık kategorisine girdiğini savunmuştur. Bu tez zamanla daha fazla sayıda insanın kripto para birimini benimsemeye devam etmesiyle kanıtlanmıştır. Anti-kırılganlık Bitcoin dahil bazı kripto varlıkların belirsizlik ile borsayı salladığında fiyat artışları yaşama eğiliminde olduğu anlatısına uymakta ve bunun altın gibi güvenli bir liman varlığı olduğu anlatısını güçlendirmektedir.

Sözlük

Anti-Kırılganlık: Finansal bir varlığın risk, korku ve belirsizlik durumlarında rakiplerine kıyasla daha iyi performans sergileme eğilimini ifade etmektedir.