APİ

API Nedir?

Uygulama Programlama Arayüzü (API), iki uygulamanın bilgi paylaşmasına izin veren bir kod sistemidir. Uygulamanın sahip olduğu yeteneklerin dışarıdan izin verilen sınırlandırmalar dahilinde kullanılabilmesini sağlamaktadır.

 

Uygulama Programlama Arayüzü Ne için Kullanılabilir?

API, yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşimde bulunacağını belirtmektedir. Örnek vermek gerekirse bir mağazanın veya restoranın konumunu göstermek için Google Haritalar API’sini kullanmak, haritayı sıfırdan çizmeyi veya kodlama ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu önemli ölçüde zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır.

API’ler, farklı yazılım parçalarının etkileşime girmesi gereken her yerde bulunmaktadır elde bulunan verileri kullanılabilir hale getirmede önemli bir rol üstlenmektedirler. Örneğin Blockchain teknolojisi, geliştiricilerin web sitelerinde ve uygulamalarında kullanılmak üzere Bitcoin ödeme işlemlerine, cüzdan hizmetlerine, işlem verilerine ve piyasa verilerine erişmelerini sağlayan ücretsiz API’ler sağlamaktadır.

 

API Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

API sayesinde gerçekleştirilecek işlemleri tek bir arayüz üzerinden yürütülmektedir. İhtiyaçlara uygun olarak hazırlanabildiği için günümüzde çok sayıda popüler platformun tercih ettiği özelliklere sahip olarak ön plana çıkmaktadır.

Youtube, Google, Mailchimp, Facebook ve benzeri çok sayıda popüler uygulama aktif olarak API kullanmaktadır. API, kripto para sektörün de ise en çok otomatik trade uygulamalarında kullanılır. Birçok borsa da kullanıcılarına otomatik işlemler yapabilmesi için API hizmeti sağlamaktadır ve bu uygulama oldukça talep görmektedir.

Sözlük
Uygulama Programlama Arayüzü (API):
İki farklı uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasına izin veren bir arayüz ve kod sistemi olarak adlandırılmaktadır.