ASIC

ASIC Nedir?

Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC), bilgisayarlarımıza ve mobil cihazlarımıza güç sağlayan CPU’lar (Central Processing Unit) gibi genel amaçlı devrelerin aksine, belirli bir kullanım durumuna hizmet etmek üzere tasarlanmış entegre devrelerdir. Genel amaçlı bir CPU’nun ortaya koyacağı finansal ve ek hesaplama yükü gerektirmeyen basit işlem görevleri vardır. Bunun yerine bir ASIC çok daha basit ve (hem maliyet hem de enerji açısından) verimli bir alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Kripto para dünyasında ASIC terimi, Bitmain ve Halong Mining gibi şirketler tarafından geliştirilen ve düzenli olarak geliştirilmeye devam eden özel donanıma atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu donanım yalnızca Bitcoin (veya diğer kripto para birimleri) madenciliğinde kullanılması amacıyla tasarlanmıştır. Elbette ASIC kripto para madenciliği yaparken bütün kripto paralara hizmet edememekte ve dolayısıyla dolaşıma sokulamamaktadır. Bunun sebebi bu kripto paraların ASIC’e karşı dayanıklı ve dirençli olmasıdır. Bu kripto paralar ‘ASIC Dirençli Coinler’ olarak adlandırılmaktadır.

ASIC’lerin neden olduğu madencilik gücünün merkezileştirilmesi konusunda da güçlü bir tartışma söz konusudur. Bir yandan blok zincirlerini güvence altına almak ve doğrulamak için oldukça ihtiyaç duyulan hash gücünü sağlarken ancak aynı zamanda madenciliğin gücünü, büyük madencilik çiftlikleri ya da maden havuzları kurmak ve işletmek için binlerce ASIC satın alabilecek birkaç maden şirketinin elinde merkezileştirmektedirler.

ASIC Nerelerde Kullanılır?

ASIC’ler günlük hayatımızda kullandığımız hemen her elektronik cihazın içinde bulunan bir devredir. Cihazlara örnek olarak telefon, televizyon, bilgisayar, tabletler hatta ses sistemleri bile verilebilir. Cihazlardaki görüntü, hız ve ses gibi teknik detayların kalitesini belirleme görevini üstlenmektedir.

ASIC Miner

ASIC Miner (ASIC Madenci veya Madencisi), kripto para madenciliği amacıyla üretilen mikroişlemciler kullanan bir cihazı ifade etmektedir. Genel olarak her ASIC madencisi, belirli bir dijital para birimini çıkarmak için inşa edilmiştir. Bu nedenle bir ASIC Bitcoin madencisi yalnızca Bitcoin madenciliği yapabilmektedir. Bitcoin ASIC madencisi madencilik algoritmasını çözmek için optimize edilmiş özel Bitcoin madenciliği bilgisayarları veya “Bitcoin jeneratörleri” gibi düşünülebilir.

Sözlük

ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre): Bir işlemi veya görevi yerine getirmek için tasarlanan, kripto para dünyasında ise madencilik faaliyetlerinde kullanılan devrelerdir.