Astroturfing

Astroturfing Nedir?

Astroturfing; uygulama, pazarlama ve halkla ilişkiler mesajlarının bir taban topluluğunda doğal olarak meydana geliyormuş gibi görünmesini sağlayarak güvenilirlik ve özgünlük elde etmeye çalışmayı içeren bir eylemdir.

Astroturfing, hem siyasi grupların hem de özel işletmelerin tercih ettiği bir teknik olarak önceki yıllardan beri var olan bir eylemdir. Yakın zamanlarda Rusya’nın dünya çapında yanlış bilgilendirme yapmak için büyük sahte online profiller ve botlar ordusu oluşturduğu iddia edilmektedir. Özellikle internet teknolojisinin ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla astroturfing çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde hemen hemen her kuruluş sahte çevrimiçi kimliklerden oluşan geniş bir ağı kolaylıkla kurabilir ve kuruluşun dikte ettiği her türlü içeriği yayınlama konusunda yönlendirilebilmektedir. Astroturfing konusunda farkındalık artık yaygın halde ve uygulamayla ilişkili itibar riskleri de yüksek seviyededir.

Kripto para piyasasında astroturfing yaygın halde yer almaya devam etmektedir. Teknik, en çok tercih edilen kanallar arasında olan Telegram ve Discord ile ICO’lara ilgi çekmek için düzenli olarak kullanılmıştır. Şu anda neredeyse tamamen kripto endüstrisi için tasarlanmış astroturfing kampanyaları yürütmeye adanmış düzinelerce pazarlama şirketinin olduğu düşünülmektedir.

Astroturfing Konsepti

Astroturfing’in ne olduğunu bilmeyenler için yanlış sebeplerle de olsa çok etkili bir pazarlama aracı haline gelmiş bir terim vardır. Astroturfing terimi, dünya çapında spor sahalarında yaygın olarak kullanılan bir tür “sahte çim” olan astroturf ile aynı kökten oluşmaktadır. Bu çim tamamen sahte olduğu için astroturfing kavramı aynı zamanda “sahte taban hareketleri” anlamına da gelmektedir.

Bir mesaj veya amaç hakkında bir takım bilgiler yaymak genellikle değişimi gerçekten zorlamak isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. Fikirler, belirli bir amacı destekleme niyetinde olmayan insanlara dayatılmadığından taban hareketleri çoğu zaman böyle işlemektedir.

Şirketlerin aynı taban yaklaşımını benimsemesi beklenirken, aslında genellikle daha etkili bir alternatif aramaktadırlar. İş dünyasında zaman nakittir ve esastır. Birçok şirket astroturfing ifadesini bir kampanya hareketleri olarak kullanmıştır ve etkin bir şekilde maskeleyerek bu kavramı pazarlama endüstrisinde oldukça yaygın hale getirmeyi başarmıştır.

 

Sözlük

Astroturfing: Suni kamuoyu oluşturma anlamına gelen ingilizce kökenli bir deyimdir.  Bir kişi, grup, parti veya politika için geniş çaplı farkındalık olmadığı halde böyle bir farkındalık veya desteğin olduğu izlenimi yaratmayı amaçlayan aldatıcı bir eylemdir.