Ayı Tuzağı

Ayı Tuzağı (Bear Trap) Nedir?

Ayı tuzağı; bir kripto paranın, hisse senedinin veya finansal aracın fiyat hareketi yükseliş trendindeyken, yanlış yorumlanarak yükseliş eğiliminden düşüş eğilimine dönüş sinyali vermesi gibi yanıltıcı bir görünüm oluşturması olarak bilinmektedir.

Ayı Tuzağı Nasıl Çalışır?

Ayı tuzağı, piyasalarda işlem yapan yatırımcılar için bir finansal aracın değerinde düşüş beklentisine yol açarak o varlık üzerinde kısa (short) pozisyon almalarını sağlayabilmektedir. Lakin ayı tuzağında fiyat yatay kalarak veya aksi şekilde yükselerek yatırımcıyı zarara uğratabilmektedir, ki genelde bu şekilde olmaktadır.

Talebi artırmak ve piyasanın yükselmesini sağlamak için fiyatlar üzerinde etkisi olan büyük yatırımcılar fiyatları baskılayabilmekte, böylece piyasalar satışla karşı karşıya kalarak düşebilmektedir. Bu durum ise küçük yatırımcıların fud (korku-endişe) duygusuna kapılarak ellerindeki varlıkları zararına çıkarmasına sebep olmaktadır.

 

Ayı Tuzağından Nasıl Korunur?

Öncelikle temel ve teknik analiz hakkında fikir sahibi olmak, yatırımcıları ayı ve boğa tuzaklarından korumaya yardımcı olmaktadır. Bir kripto paranın fiyat eğilimini anlamaya çalışırken grafiklerden yardım almak ve kısa-orta-uzun vade için teknik analiz eğitimiyle belirli trendler çizebilmek yatırımcıların duyguya kapılmadan doğru kararlar almasına yardımcı olmaktadır.

Sözlük

Ayı Tuzağı: Yükseliş trendindeki bir piyasada kısa süreli düşüş algısı yaratılması ile yatırımcıların yanlış pozisyon alarak para kaybetmelerine sebep olduğu bir tuzak olarak adlandırılır.