Bag Holder

Bag Nedir?

Türkçe’ye sepet veya çanta olarak çevrilen Bag terimi bir kişinin portföyünde bulundurduğu coinleri ve tokenleri ifade etmektedir. Türkçe’de bu ifade daha çok “coin sepeti” veya “coin çantası” şeklinde kullanılmaktadır.

Bag Holder Nedir?


Bir yatırımcı piyasa koşullarına bağlı olarak iyi performans gösteren ve düşük performans gösteren bag sahibi olabilmektedir. Bag holderlar, ise gelecekte iyi bir kazanç elde edeceğini düşündüğü kripto paralardan yüksek miktarda satın alıp elinde uzun süre tutan kişilere denmektedir. Türkçe’ye çantacı veya sepetçi olarak çevirilebilmektedir.

Nasıl ve Neden Bag Holder Olunur?

Bir yatırımcının bag holder olmak istemesinin sebeplerinden biri bazı yatırımcıların piyasada neler olup bittiğini takip etmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebebi de ya yatırımların gelecekte değerli olacağına dair güçlü bir inançları olduğu için ya da coinlerinin performansını takip etmek için zamanları veya ilgileri olmadığı için olabilmektedir.

Bag holder olunmasının bir diğer sebebi de psikolojik olarak yatırımcının kendini cüzdan ve portföy yönetimi açısından yetersiz hissetmesi olabilmektedir. Yatırımcılar değeri artan yatırımlarını hızla satarken, kötü performans gösteren yatırımları inatla tutma eğilimi gösterebilmektedir, ki doğru olan da bazen budur. Eğilim etkisi, insanların genel olarak nihai sonuç aynı olsa bile, kazanmaktan hoşlandıklarından çok kaybetmekten hoşlanmadıkları gerçeğiyle bağlantılı olmaktadır.

Sözlük

Bag: Bir yatırımcının portföyünde tuttuğu kripto paraların tümünü ifade eden bir sözcük olarak adlandırılmaktadır. Türkçe’de coin sepeti veya coin çantası olarak kullanılmaktadır.