Balina (Whale)

Balina (Whale) Nedir?

Balina (Whale) terimi, cüzdanında büyük miktarda kripto para birimi tutan ve kripto para piyasasında fiyatları hareket ettirebilme gücüne sahip bir kişi veya kuruluşu tanımlamak için kullanılmaktadır.

Balina teriminin tanımında sahip olunan Bitcoin için kesin bir eşik bulunmamaktadır ancak bir Bitcoin balinasının cüzdanında en az 1.000 BTC elde tutması gerektiği söylenmektedir. Balinalar, büyük miktarlarda alım veya satım yaparak kripto para fiyatları üzerinde önemli bir etki yaratabilmekle beraber  “pump” ve “dump” diye ifade edilen ciddi yükseliş veya düşüş meydana getirebilmektedirler.

Kripto para sektörü bir okyanusa benzetildiği için bu piyasadaki yatırımcılara da deniz canlılarının adı verilmiştir. Piyasanın en büyük yatırımcılara balina denmesinin sebebi de okyanusun en büyük canlısının balina olmasından kaynaklanmaktadır. Kripto para piyasasında birçok balina bulunmaktadır. Küçük yatırımcılar balinaların piyasadaki hareketlerini dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Çünkü kripto para piyasası oldukça volatil bir piyasadır ve balinalar  Bitcoin’in fiyatında sert şekilde oynama yapabilmektedirler.

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto, yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğu tahmin edildiği için en büyük balina olarak kabul edilmektedir. Gemini borsasının kurucu ortakları Tyler ve Cameron Winklevoss da Satoshi Nakamoto’nun ardından bireysel anlamda en büyük balinalar olarak bilinmektedir. Kurumsal açıdan bakıldığında ise Tesla on binlerce  ve MicroStrategy yüz binlerce Bitcoin’e sahip olduklarını açıklamışlardır ve kurumsal anlamda en çok Bitcoin’e sahip şirketlerdir.

Kripto para ekosisteminde sahip olunan Bitcoin miktarına göre isimlendirme şu şekilde devam etmektedir:

Balina (whale): 1000 ve üstü

Köpekbalığı (shark): 500 ila 1000 arası

Yunus (dolphin): 100 ila 500 arası

Balık (fish): 50 ila 100

Ahtapot (octopus): 10 ila 50

Yengeç (crap): 1 ila 10

Karides (shrimp): 1’den az

 

Sözlük

Balina: Kripto para piyasasında, hesabında yüksek miktarlarda (1000 Bitcoin ve üstü) Bitcoin bulunduran yatırımcıları ifade etmektedir.