Balon Ödeme

Balon Ödeme Nedir?


Balon ödeme, kredi ihtiyacı olan kişiler için bir geri ödeme şekline verilen isimdir. “Balon” terimi, nihai ödemenin önemli ölçüde büyük olduğunu gösteren bir ölçüttür. Balon ödeme, kredinin ilk ödemelerinin taksidi az iken son taksidinin toplu olması durumudur.

Balon Ödeme Nasıl Yapılır?

Balon ödeme sisteminde sabit bir faize sahip olmasına rağmen esnek bir ödeme şekline sahip olmasıyla müşteriler borcunu daha kolay bir şekilde ödeme şansı elde etmektedir.
Balon ödeme planlamasında, tüketici kredisinin başlangıç taksitlerini düşük tutarlarda ödemekte ve son taksitte toplu bir ödeme yaparak tüm kredisini tek seferde kapatmaktadır.

Balon Ödeme Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

  • Sabit faize tabii olunmaktadır.
  • Yeni bir taşıt veya gayrimenkul almak daha kolaydır.
  • Kredinin tamamı ödeme vadesi sonunda toplu ve tek bir ödeme ile kapanmaktadır.
  • Vaat edilen vade boyunca sabit düşük tutar ödenmektedir.
  • İleriki dönemde gelecek olan toplu paranızı beklemeden hemen bir menkul değer sahibi olunabilir.

Balon Ödeme’nin Dezavantajları Nelerdir?


Düşüş trendindeki bir piyasada balon ödemeleri bazı sorunlara yol açabilmektedir. Piyasadaki fiyatlar düştüğü zaman öz sermayeye sahip yatırımcıların oranı da düşmekte ve yatırımları bekledikleri miktarda satılamamaktadır. Balon ödeme yöntemine başvurmuş kişiler karşılayamayacakları bir ödemeyle karşı karşıya kaldıklarında, gelirlerine bakılmaksızın kredileri temerrüde (zamanında ödeyememek) düşmektedir.

Sözlük

Balon Ödeme:  Bir kredinin geri ödenmesi sırasında, rutin taksit miktarının üzerinde anapara üzerinden belli bir oranda yapılan ödeme olarak adlandırılmaktadır.