Başabaş Çarpanı

Başabaş Çarpanı (Breakeven Multiple) Nedir?

 

Başabaş çarpanı (Breakeven Multiple), bir coinin veya bir varlığın başabaş noktasına (Break-Even Point) ulaşmak için mevcut fiyatıyla çarpılması gereken değerdir.

Başabaş noktası, satın alma maliyetine eşit olduğundan  varlığın piyasa fiyatı ödenen fiyatın altına düştüğünde, yatırımcının kazanç veya kayıp olmadan pozisyonlarını kapatabilmesi adına fiyat değerinin tekrar yükselmesi gerekmektedir. Örnek olarak, bir yatırımcı birim başına 100 dolarlık bir piyasa fiyatından bir coin satın alırsa ve daha sonra 50 dolara düşerse, ilk satın alma fiyatına geri dönmek için bu coin değerinin ikiye katlanması (%100 artış) gerekmektedir. Bu durumda başabaş çarpanı 2 olmuş olur.

Başabaş çarpanı, bir kripto para biriminin (veya başka herhangi bir varlığın) önceki Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine (All Time High) ulaşması için yükselmesi gereken seviyeye de atıfta bulunabilir. Örneğin bir kripto para biriminin ATH’si 100 dolar olarak kabul edilsin ve şimdi 25 dolardan (%75 düşüş) alınıp satılsın. Bu durumda başabaş çarpanı 4 olmaktadır çünkü tekrar zirve fiyatına ulaşması için 4 kat kazanç (%300 artış) yaşaması gerekmektedir. Başabaş çarpanının bir yüzde değil, mutlak bir sayı olduğu unutulmamalıdır. Bir önceki düşüş yüzdesi (%75) düşünülürse o varlığın fiyatının tekrar 100 dolara ulaşması için %300 (4x) artması gerekmektedir.

Başabaş çarpanı, başlangıç ​​fiyatının (ATH veya alış fiyatı) mevcut piyasa fiyatına bölünmesiyle kolayca hesaplanabilmektedir. Başlangıç fiyatına x diyecek olursak, önceki örnek göz önünde bulundurularak 100 / 25 = 4 denklemine sahip olunur.

 

Sözlük

Başabaş Çarpanı (Breakeven Multiple): Bir varlığın fiyatının, başabaş noktasına ulaşmak için mevcut değerleriyle çarpılarak elde edilen değerdir.