Başabaş Noktası

Başa Baş Noktası (BEP) Nedir?

Başabaş noktası (Break-Even Point), toplam maliyet ile toplam gelirin eşit olduğu nokta anlamına gelmektedir. Başabaş noktası ekonomide kar veya zarar olmadığı ve ödenmesi gereken tüm masrafların karşılandığı anlamına gelmektedir.

Başabaş noktası (BEP), toplam maliyeti (sabit ve değişken maliyetler) karşılamak için gerekli olan satış miktarını ifade etmektedir. Finansal analizde başabaş noktası en sık kullanılan araçlardan biridir. Girişimciler, yatırımcılar ve muhasebeciler bu terimden faydalanmaktadır. Bir şirket başabaş noktasının üzerine çıkmayı başardığında kâr etmeye başladığı söylenebilir. İşletmelerde bir BEP analizi şirketlerin gelirlerine ve sabit operasyonel maliyetlerine göre karlı bir durumdan ne kadar uzak olduklarına dair bir fikre sahip olmalarını sağlamaktadır.

Blockchain alanında kripto para birimi yatırımcıları, mevcut kar ve zarar durumlarını belirlemek ve yatırım stratejilerini buna göre ayarlamak için başabaş noktası (BEP) analizini kullanmayı tercih etmektedirler. BEP hesaplamaları ayrıca madenciler tarafından madencilik faaliyetlerinin karlı olup olmadığını belirlemek için de kullanılmaktadır. Bunun için elektriği maliyetini, madencilik donanımının maliyetlerini ve madenciliği yapılan kripto para biriminin mevcut fiyatını hesaba katmaktadırlar.

 

Sözlük

Başabaş Noktası (Break-Even Point): Bir ekonomide, işletmede veya finans piyasasında elde edilen gelirin harcanan maliyet ile eşit olduğu noktayı ifade etmek için kullanılmaktadır.