Bear (Ayı)

İçerik Başlıkları

Bear Nedir?


Ayı (Bear), belirli bir menkul kıymetin veya daha geniş bir pazarın aşağı yönlü olduğuna inanan ve fiyatlardaki düşüşten kâr elde etmeye çalışan yatırımcılara verilen isim olarak bilinmektedir.

Bear Hissiyatı Nedir?

Ayılar, kripto para piyasasında veya herhangi bir pazar hakkında karamsar tablo çizen kişiler olmaktadır ve genelde long denilen uzun pozisyon açmamaktadır. Piyasadan faydalanma şekilleri ise, piyasalar düşerken kar elde etmektir. Belirli bir pazarın veya temel alınan ekonominin durumu hakkında karamsardır.

Ayı hissi; emtia piyasaları, hisse senedi piyasaları, tahvil piyasası ve kripto para piyasaları dahil olmak üzere her tür piyasaya uygulanabilmektedir. Ayılar ve onların iyimser muadilleri olan boğalar kontrolü ele geçirmeye çalıştıkça borsa sürekli bir değişim halindedir. Son 100 yıllık grafiğine bakılırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük borsalarından biri olan S&P500 borsası, temettüler (kârlar) dahil yılda ortalama %10 artmıştır. Bu durum uzun vadeli ayıların hisse senedi piyasalarında para kaybettiği anlamına gelmektedir.

 

Sözlük

Ayı (Bear): Genel anlamda fiyatların düştüğü ve karamsarlığın hakim olduğu piyasa dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemlerde kripto paraların düşüşünden kazanç sağlamaya çalışan yatırımcılara bear (ayı) denmektedir.