Ayı Piyasası (Bear Market)

Ayı Piyasası (Bear Market): Kripto para piyasasında fiyatlarda uzun dönemli olumsuz bir eğilimi ifade eden, satış hacminin alış hacminden fazla olduğu genel fiyat seviyesindeki olumsuz durumu ifade eder.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı sezonu olarak da ifade edilen Ayı piyasası (bear market) terimi, piyasa fiyatlarındaki olumsuz bir eğilim ve süreç olarak bilinmektedir. Sadece kripto para alanında değil, hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul ve emtia piyasaları gibi geleneksel piyasalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayı sezonları nispeten kısa bir süre içinde önemli ölçüde düşen fiyatlar ortaya koyan ve sonrasında güçlü ve uzun bir düşüş eğilimini ifade etmektedir. Geleneksel piyasalarla karşılaştırıldığında kripto para piyasalarında fiyat hareketleri daha volatil ve değişkendir. Bu nedenle sert ve uzun süreli fiyat düşüşlerine kripto para piyasalarında daha sık rastlanabilmektedir.

Ayı Piyasası Neden Olur?

Ayı piyasasının süresi ve seviye düşüşü için kesin bir mutabakat olmasa da geleneksel piyasalarda uzun süreli ve devam eden sert fiyat düşüşleri gerçekleşmesiyle ayı piyasasına girildiğini söyleyen yatırımcı ve analistler bulunmaktadır. Bu gerileme genellikle piyasa fiyatlarının ve endekslerin genel performansına duyulan güven kaybıyla ilgili yatırımcı karamsarlığının bir sonucudur. Kötümser piyasa duyarlılığına yanıt olarak yatırımcılar ellerindeki varlıklarını satmaya başlamakta, bu durum düşen fiyatları daha da etkilemekte ve genellikle ayı piyasası dönemlerine yol açmaktadır.

Neden Ayı Piyasası Deniliyor?

Finans piyasalarında yön tayin etmek için kullanılan bu ifadede yaygın olan görüş, ayıların bir saldırı durumunda pençelerini yukarıdan aşağı savurmasından kaynaklandığıdır.

Finans piyasalarında %20’lik bir düşüş genellikle düşüş eğiliminin başlangıcı olarak kabul edilmekteyken yaklaşan bir ayı piyasasının çoğu işareti açık şekilde ifade edilmemektedir. Yatırımcılar ve analistler daha az belirgin olan diğer düşüş sinyallerini ve eğilimlerini tanımalarına yardımcı olmak için çok sayıda araç ve gösterge kullanmaktadır. Örnekler arasında hareketli ortalamalar (MA’lar), Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD), Göreceli Güç Endeksi (RSI), Denge Hacmi (OBV) ve diğer teknik analiz göstergeleri sayılabilmektedir.

Ayı Piyasası Avantajları  ve Dezavantajları Nelerdir?

Ayı piyasasında yatırımcıların kripto para satın almaktan çok satma olasılığı daha yüksektir ve eğilim de genellikle bu şekilde olmuştur. Kripto para piyasasında bir çok yatırımcı ayı piyasasına şahit olmuştur. Bunlardan en bilineni 2013 ve 2015 yılları arasında görülen 410 günlük Bitcoin düşüşüdür. Bir kripto paranın düşüş eğilimini benimsemesinin birçok olası nedeni vardır ve bunlar coine veya tokenin yapısına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilmektedir.

Kripto para piyasalarında gerçekleşen düşüş dönemleri genellikle belirli olaylardan sonra gözlenmektedir. Örneğin geçmiş verilere bakıldığında ortalama 4 senede bir gerçekleşen halving (yarılanma) dönemleri öncesinde Bitcoin fiyatının düşüş gösterdiği (ayı piyasasına girmesine), yarılanmadan sonra ise yükseliş dönemlerine (boğa piyasasına) geçiş yaptığı söylenebilmektedir. Ayı piyasaları fiyat düzeltmeleriyle karıştırılmamalıdır. Fiyat düzeltmeleri genellikle bir varlığın veya menkul kıymetin fiyatındaki en son zirveye kıyasla %10’dan fazla düşüş anlamına gelmektedir. Fiyat düzeltmeleri bazı durumlarda ayı piyasalarını tetikleyebilmekte bazen de kısa ömürlü olabilmektedir.

Sözlük

Ayı Piyasası (Bear Market): Kripto para piyasasında fiyatlarda uzun dönemli olumsuz bir eğilimi ifade eden, satış hacminin alış hacminden fazla olduğu genel fiyat seviyesindeki olumsuz durumu ifade etmektedir.