Bencil Madencilik (Selfish Mining)

Bencil Madencilik Nedir?

Bencil Madencilik (Selfish Mining), 2013 yılında Cornell araştırmacıları olan Ittay Eyal ve Emin Gün Sirer tarafından yazılan “Çoğunluk Yeterli Değil: Bitcoin Madenciliği Savunmasızdır” başlıklı bir makalede ayrıntılı olarak ele alınan bir strateji olarak bilinmektedir.

Yazılan makalede Bitcoin madencilerine verilen teşviklerde bir takım problemler olduğu ve bu problemlerin Bitcoin blok zincirinin merkezileşmesine neden olabileceği teması vurgulanmıştır. Madencilerin yeni oluşturulan blokları saklayarak ve ayrı bir çatal oluşturarak daha fazla Bitcoin elde edebileceklerini kanıtlamışlardır.

Bencil madencilik, madenci gruplarının elde ettikleri gelirlerini daha fazla artırmak ve blok zinciri üzerinde güç uygulamak için bir araya geldiği bir stratejidir. Madencilik kavramı tanım olarak blok zinciri ağındaki işlemlerin doğrulandığı, onaylandığı ve bunun sonucunda madencilerin kripto para ödülü elde ettikleri işleme verilen isimdir. Bencil madencilikte ise madenciler yeni oluşturulan blokları ana zincirden gizleyerek onları bir sonraki noktaya çıkarmaktadır.

 

Bencil Madencilik Çıkarımları

  • Bencil madencilik, karları ve ağ etkisini artırmak için birlikte hareket eden ve madenciler arasında işbirliği oluşturmayı içeren bir stratejidir.
  • Bu stratejiye göre bir grup madenci güçlerini birleştirerek üretilen yeni blokları ana blok zincirinden gizlemektedirler.
  • Bencil madenciliğin, Bitcoin’in ana felsefesi olan merkeziyetçilik kavramıyla ters düşerek madencilik faaliyetlerinin daha fazla merkezileşmesine sebep olabilmektedir.

 

Sözlük

Bencil Madencilik (Selfish Mining): Madencilik faaliyetleri sonucu oluşturulan yeni blok ile ilgili bilgilerin diğer madenciler ile paylaşılmamasına denmektedir. Madencilik faaliyetleri sonucu hem elde edilen kârları hem de ağ etkisini artırmak için birlikte hareket ederek bir madenciler birliği oluşturmayı da içeren bir kripto para madenciliği stratejisidir.