BEP-2

BEP-2 Nedir?

 

BEP-2, Binance Blockchain’de tokenlerin verilme, programlama, düzenleme ve uygulaması için teknik bir protokolüdür. BEP-2 protokolü tokenlerin Binance Chain ekosisteminde çalışması için izlemesi gereken bir dizi kuralı tanımlamaktadır. BEP-2 protokolü üzerinden takas, transfer ve gönderim işlemi gerçekleştirilmektedir.

BEP-2 yalnızca bir yazılım parçası değil bir dizi teknik kural ve özelliktir. Bu kurallar Binance Chain ekosistemindeki tokenlerin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesini sağlamaktadır. BEP-2 tokenleri, alım satımı yapılabilen çeşitli dijital varlıkları temsil etmektedir. Bu protokol, tokenlerin birbirleriyle ve ekosistemle sorunsuz bir şekilde bütünleşmelerini sağlamaktadır.

BEP-2 standardı ayrıca Binance Chain’de yayınlanan tokenlerin bazı basit ve en temel özelliklerini tanımlamaktadır. Standart kuralları tanımlarken farklı tokenler, oluşturuldukları belirli kullanım durumları için farklı uygulamalara sahip olmaktadır. Yine de bunun gibi bir standart oluşturmak, geliştiricilerin tokenleri yayınlamak için gereken çaba miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Binance Chain üzerinde token alıp satarken veya transfer işlemi gerçekleştirirken, ücret ödemek için kullanılan gas ise BNB’dir. Yani yatırımcılar BEP-2 tokeni transfer etmek istediğinde cüzdanında belli bir miktar BNB bulunması gerekmektedir.

BEP-2 tokenleri birçok farklı cüzdanda barındırılabilir. Bir mobil cüzdan kullanmak istenirse Trust Wallet bunun için bilinen bir seçenektir ancak diğer birçok yazılım cüzdanı da bu standardı desteklemektedir. BEP-2 standardı ayrıca Ledger Nano X, Ledger Nano S, Trezor Model T veya Coolwallet S gibi donanım cüzdanları tarafından da desteklenmektedir.

BEP-2 Cüzdan (BEP-2 Wallet) Nedir?


BEP-2 token cüzdanı; Binance Chain’de, BEP-2 altyapısı kullanılarak üretilen bir tür adres olarak bilinmektedirler. BEP-2 cüzdan seçeneği ile kripto paralar güvence altında tutabilir, bakiyenizi görüntüleyebilir, hesap hareketlerinizi inceleyebilir ve farklı blok zincirinde bulunan birçok projeyi birbirine bağlayabilirsiniz. BEP-2 cüzdan sayesinde varlık yönetimi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. BEP-2 cüzdanına Binance Chain resmi internet sitesine üye olunarak sahip olunabilmektedir.

BEP-2 Özellikleri Nelerdir?

BEP-2 tokenlerini barındıran Binance Chain Tendermint BFT (Bizans Hata Toleransı) konsensusuna ve üzerinde çalışan özel bir uygulama katmanı ile yetkilendirilmiş hisse kanıtına (proof of stake) dayanmaktadır. Bu iki fikir birliği algoritmasının, iş kanıtı (proof of work) hızlı ve güvenilir bir alternatif olduğu kanıtlanmıştır.

Binance Chain ağı üzerinde BEP-2 protokolünü kullanarak üretilen tüm tokenlere ait adresler BNB ile başlamaktadır. BEP-2 ağı BEP-20 ağına kıyasla daha katı haldedir. Programlanabilirlik özelliği rakiplerine göre gelişmiş değildir fakat Ethereum, Bitcoin gibi ağ yapılarına göre daha hızlı transfer işlemi gerçekleştirmektedir.

Her BEP-2 tokeni aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Kaynak Adresi: Kaynak Adresi, yayınlanan tokenin sahibidir.
  • Token Adı: Token Adı, tokenin uzun adını temsil etmektedir – örneğin “BenimTokenım.”
  • Sembol: Sembol, yeni yayınlanan tokenin tanımlayıcısıdır.
  • Toplam Arz: Toplam arz, yayınlanan tokenlerin toplam sayısıdır.
  • Mintable: Bir tokenin gelecekte basılıp basılamayacağı veya ne kadar basılacağı anlamına gelmektedir.

Sözlük

BEP-2: BSC ağına bir tokenin eklenebilmesi için karşılaması gereken standartları tanımlayan bir protokol olarak adlandırılmaktadır.