BEP-20

BEP-20 Nedir?

BEP-20, piyasadaki en bilinen Ethereum token protokollerinden biri olan ERC-20 ağını genişletmek amacıyla oluşturulmuş bir Binance Smart Chain (BSC) token protokolüdür.

BEP-20, BSC’de oluşturulan tüm tokenlerin uyması gereken kuralları belirlemektedir.  Binance Chain (BC)’deki BEP-2 tokenleri gibi, BEP-20 token transferleri de BNB ile desteklenmektedir ve BEP-20 protokolünü tanımlayan fonksiyonların kodu ERC-20 protokolünün modifikasyonlarıdır.

BEP-20 Tokenleri Nasıl Gönderilir?

Bir BEP-20 tokeni göndermek aslında token sözleşmesine bir transferin yapılması gerektiğini bildirmektir. Bu transferi gerçekleştirmek için kripto cüzdanında bir miktar BNB (Binance Coin) bulunması gerekmektedir. Bu nedenle BEP-20 tokenlerini gönderirken ağ ücreti olarak BNB kullanılır. Eğer cüzdanda BNB bulunmuyorsa BEP-20 tokenleri gönderilemez ve gönderme listesinde seçilemez.

BEP-20 Adresi Nasıl Oluşturulur?

Bir BSC (Binance Smart Chain) tokeni oluşturmak oldukça kolaydır ve token için aktarma, bakiyeyi iade etme, token sahipliğini görüntüleme vb. gibi temel işlevleri sağlayan BEP-20  protokolüne uygun durumdadır.

Binance Chain’deki BEP-2 tokenleri gibi, BEP-20 token transferleri BNB ile beslenmektedir. Bu, doğrulayıcıların sorunları için bir ücret olarak BNB’yi toplayacakları için işlemleri Blockchain’ine dahil etmeleri adına bir teşvik sağlamaktadır.

Sözlük


BEP-20:
Kripto paraların farklı blockchain’lere transfer edilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan, BEP-2 ve ERC-20 ağlarına sahip tokenlerin kullanılabilirliğini artıran bir BSC token standardıdır.