Binance Smart Chain (BSC)

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain ya da türkçesi Binance Akıllı Zinciri (BSC), akıllı sözleşme tabanlı uygulamaları çalıştırmak için oluşturulmuş bir Blockchain ağı olarak tanımlanmaktadır.

BSC, kullanıcıların her iki tarafın da en iyisini elde etmelerini sağlayan Binance’in yerel Binance Chain (BC)’i ile paralel olarak çalışmaktadır: BC’nin yüksek işlem kapasitesi ve BSC’nin akıllı sözleşme işlevidir. Ayrıca Binance Smart Chain, MetaMask gibi Ethereum tabanlı uygulamaları çalıştırmasını sağlayan Ethereum Sanal Makinesini (Ethereum Virtual Machine) de uygulamaktadır.

Binance Smart Chain (BSC)’nin Amacı Nedir?

Binance Smart Chain’nin amacı, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmasını sağlamak ve kullanıcıların dijital varlıklarını zincirler arası transfer ederken hızlı işlem süresi ve büyük kapasite ile yönetmelerine yardımcı olmaktır. BSC ortalama 3 saniyede blok üretebilme yeteneğine sahiptir.

Binance Smart Chain, Ethereum’un kısmen tıkanıklık (transfer sürelerinde gecikme) ve gas ücreti sorunları nedeniyle 2021’in başlarında büyük bir popülerlik sağlamış, bu da geliştiricilerin ve stake eden yatırımcıların başka seçenekler aramasına neden olmuştur.

 

Binance Chain (Binance Zinciri) Nedir?

Binance Chain (BC), kripto varlıklar için merkezi olmayan bir borsa (Decentralized Exchange – DEX) sağlamayı amaçlayan Binance tarafından geliştirilen bir Blockchain’dir. BC, BSC’nin sunduğu akıllı sözleşme işlevine erişimi sağlamaktadır.

Binance Smart Chain (BSC), Go Ethereum (Geth) protokolünün hard fork’udur ve bu nedenle Ethereum blok zinciri ile birçok benzerliği paylaşmaktadır. Ancak BSC geliştiricileri bazı önemli alanlarda önemli değişiklikler yapmıştır. Değişiklik ve güncellemelerden en büyüğü BSC’nin daha ucuz ve daha hızlı işlem gerçekleştirmesine izin veren fikir birliği (konsensüs) mekanizmasıdır.

Binance Smart Chain’in İşlevi Nedir?

Binance Smart Chain (BSC), en iyi Binance Chain ile paralel çalışan bir Blockchain olarak tanımlanmaktadır. Binance Chain’den farklı olarak BSC, akıllı sözleşme işlevselliğine ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğa sahiptir. Buradaki tasarım hedefi, ekosistemine akıllı sözleşmeler eklerken Binance Chain’in yüksek verimini olduğu gibi bırakmaktır.

Özünde, her iki Blockchain de yan yana çalışmaktadır. BSC’nin ikinci katman veya zincir dışı ölçeklenebilirlik çözümü bulunmamaktadır. Binance Chain çevrimdışı olsa bile çalışabilecek bağımsız bir blok zinciridir. Bununla birlikte her iki zincir de tasarım açısından güçlü bir benzerlik taşımaktadır.

 

Sözlük
Binance Smart Chain: Binance Akıllı Zinciri (BSC), Binance tarafından 2019 yılında piyasaya sürülen ve akıllı sözleşme tabanlı uygulamaları çalıştırmak için oluşturulmuş bir blok zinciri ağıdır.