Bitcoin Dominans

Dominans (Hakimiyet) Nedir?

 

Bitcoin Hakimiyet Endeksi veya Bitcoin Dominans, Bitcoin’in piyasa değerinin tüm kripto para piyasasının piyasa değerine bölünerek bulunan ve Bitcoin’in toplam piyasa kapitalizasyonunu takip eden bir endekstir.

 

Bitcoin Dominans, yatırımcılar tarafından kripto para piyasasındaki duyarlılığı izlemek için kullanılmaktadır. Bitcoin’in piyasa değeri, yatırımcıların nasıl hissettiğinin önemli bir göstergesi olarak ifade edilebilmektedir. Bununla birlikte Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları genellikle kripto para piyasasında duyarlılıktaki değişikliklerin göstergesidir.

 

Bitcoin Dominans hesaplanırken unutulmaması gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Kimi uzmanlar arasında Bitcoin Dominans değerinin hesaplanmasına ilişkin bazı anlaşmazlıklar vardır. Bunun nedeni kullanılmayan, kaybolan cüzdanlarda duran veya Bitcoin sahiplerinin unutmuş oldukları (uykudaki) Bitcoin oranının yüksek olmasıdır. Bu, Bitcoin fiyatında büyük bir artış olduğunda ve yeni yatırımcıların Bitcoin satın aldıktan sonra unutmaları ile her seferinde daha da kötüleşen bir sorundur. Unutulan veya erişilemeyen milyarlarca dolarlık Bitcoin (bazı tahminlere göre tüm coinlerin %30’u kadar), Bitcoin Dominans’ın hesaplanmasında güvenilmez bir metrik haline getirebilmektedir.

 

Bitcoin, piyasa değeri (market cap) açısından dünyanın en büyük kripto para birimidir ve kripto para piyasalarındaki ticaret hacminin ve ilginin büyük bir bölümünü yönetmektedir. Bununla birlikte Bitcoin’in piyasa değeri, dünyanın en büyük kripto para biriminin büyüyen boyutunun ve diğer kripto para birimleriyle orantılı öneminin güçlü bir örneği olmaya devam etmektedir. Uzun yıllar boyunca Bitcoin en büyük kripto para birimi ve var olan birkaç kripto paradan biri iken, hakimiyeti de %100 oranına bugün olduğundan oldukça yakın noktada olmaktaydı. Yeni kripto para birimleri oluşturuldukça Bitcoin hakimiyeti önemli ölçüde düşmeye başladı.  Bunun sebebi Ethereum ve ERC-20 token standardının tanıtılmasından sonra ICO’ların artan popülaritesi ile ilgilidir.

2017 yılına kadar Bitcoin Dominans yaklaşık %90 seviyelerinde bulunmaktaydı. 2017 yılı başında %90 seviyelerinden 2018’de %32 seviyesine kadar geri çekilerek en sert düşüşünü yaşadı. Daha sonra 2019 yılında tekrar %60’lı seviyelere yükselse de 2022 yılı itibariyle Bitcoin Dominans yaklaşık %40 seviyelerinde seyretmektedir.

 

Bitcoin Dominans Neden Yükselir?

Bitcoin’in hacimlenmesiyle beraber (Bitcoin’e para giriş ve çıkışının artması) fiyatı yükselmeye başlar. Fiyat yükselmeye başladıkça da Bitcoin’in daha fazla kullanıcı sayısı çekmesi ve altcoinler olarak adlandırılan diğer kripto paralardan daha fazla ilgi görmesi Bitcoin’in hakimiyetinin yükselmesinin ana sebebi olmaktadır. Hakimiyetin artması Bitcoin’e para girişi olduğunu göstermektedir. Hakimiyet arttıkça da altcoinlerin fiyatının düşmesi beklenmektedir.

 

Sözlük

Bitcoin Dominans: Bitcoin’in piyasa değerinin tüm kripto paraların genel piyasa değerine oranlayarak hesaplanan bir endekstir.