Bitcoin Dominansı (Bitcoin Hakimiyeti)

Bitcoin Dominansı (Bitcoin Hakimiyeti) Nedir?

Bitcoin hakimiyeti (Bitcoin Dominansı), tüm kripto paraların piyasa değerinin ne kadarının Bitcoin’den oluştuğunun bir oranı olarak adlandırılmaktadır. Bu oran, Bitcoin ve altcoinlerin trendini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Bitcoin, piyasa değeri (market cap) açısından dünyanın en büyük kripto para birimidir ve kripto para piyasalarındaki hem hacmin hem de ilginin büyük bir bölümünü yönetmektedir. Mevcut tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonuna bakarsak, kripto para pazarı için toplam piyasa değerine ulaşabilmekteyiz. Bu nedenle Bitcoin hakimiyeti, Bitcoin’in piyasa değeri ile diğer kripto para piyasaları arasındaki oran olarak tanımlanmaktadır.

Uzun yıllar boyunca Bitcoin en büyük kripto para birimi ve var olan birkaç kripto paradan biri iken, hakimiyeti %100’e bugün olduğundan çok daha yakın olmaktaydı. Bununla birlikte, yeni kripto para birimleri oluşturuldukça Bitcoin hakimiyeti önemli ölçüde düşmüştür. Bitcoin hakimiyetinin artması veya azalması tamamen iyi veya kötü bir durum olarak adlandırılmamaktadır ancak bu veri kripto para dünyasının nasıl geliştiğine dair daya iyi bir bakış açısı verebilecek bir araçtır. Bu muhtemelen Ethereum ve ERC-20 token standardının tanıtılmasından sonra ICO’ların artan popülaritesi ile ilgili olmaktadır.

Bitcoin Dominans Değeri Yüzde Kaç Olmalıdır?

Bitcoin hakimiyeti kripto para piyasasında işlem yapan yatırımcılar için dikkatle takip edilen bir veridir. Çünkü bu veri altcoinler ile işlem yapan yatırımcıların lehine veya aleyhine durum yaratabilmektedir. Piyasada Bitcoin hakimiyeti için olması gereken net bir seviye bulunmamakla beraber, Bitcoin hakimiyeti düşüyor ama Bitcoin’in fiyatı yükseliyorsa altcoinlerin de değer kazandığı görülmektedir. Bu durum Bitcoin’den altcoinlere para girişi olduğunu ifade etmektedir.

Bitcoin hakimiyeti bir terimden ziyade bir oran olduğu için boğa veya ayı piyasalarından her zaman doğrudan etkilenmektedir. Bitcoin hakimiyeti ilginç bir istatistik olsa da, (özellikle toplam piyasa değerini çok doğal olmayan bir şekilde etkileyen forklu ve premined coinler nedeniyle) gerçek değerini yansıtmamaktadır. Bu sadece dolaşımdaki arz ve mevcut piyasa fiyatına dayalı bir ölçümdür. Bitcoin’in piyasa değeri, dünyanın en büyük kripto para biriminin engin ve büyüyen boyutunun ve diğer kripto para birimleriyle orantılı öneminin güçlü bir örneği olmaya devam etmektedir.

Sözlük

Bitcoin Dominance: Bitcoin Hakimiyeti (Bitcoin Dominans), Bitcoin’in toplam piyasa değerinin tüm kripto paraların piyasa değerine bölünmesi ile bulunan ve Bitcoin’in piyasadaki ağırlığını ölçmeye yarayan bir veridir.