Bitcoin Yarılanması (Halving)

Bitcoin Yarılanması (Bitcoin Halving) Nedir?

Bitcoin Halving terimi, Türkçe’ye yarılanma olarak çevrilen ve madencilerin ürettikleri her bir blok başına ödenen ödülün dönemsel olarak yarılanması anlamına gelen bir blok zinciri olayıdır.

Halving, bir kripto varlığının maksimum arz oranına ulaşılana kadar sabit bir madencilik takibini sağlamaktadır. Blok ödülünün bir parçası olarak yeni coinler sürekli olarak madenlenme yani üretilmektedir. Bu nedenle, bir madenci her başarılı işlemde yeni bir blok onayladığında, çalışmalarının karşılığı olarak yeni oluşturulan coinleri kazanmaktadırlar.

Ortalama olarak her 10 dakikada bir yeni Bitcoin blokları çıkarılmaktadır. Bu hesaba göre halving, her 210.000 blokta (yaklaşık dört yılda bir) blok ödülünün %50 oranında azalmasını sağlayan bir sistemdir.

Halving İşlemi Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Genesis bloğundan başlayarak Bitcoin blok ödülü başlangıçta 50 BTC olarak belirlenmiştir. Daha sonra 2012’de 25 BTC’ye ve 2016’da 12,5 BTC’ye düşürülmüştür. 2020 yılının mayıs ayında gerçekleşen yarılanma ile beraber Bitcoin blok ödülü şuanda 6,25’e gerilemiştir. Bir sonraki Bitcoin Halving (yarılanması) Mart 2024 için planlanmaktadır ve madencilik ödüllerinin blok başına 3.125 BTC’ye düşecektir.

 

Sözlük

Bitcoin Halving (Yarılanma): Madencilik faaliyetleri sonucu madencilerin elde ettikleri kripto paralardan blok başına alınan ödüllerin belirli dönemlerde yarıya inmesi anlamına gelmektedir. Bitcoin için ilk başta 50 olarak belirlenen blok ödülü, en son 2020 yılında gerçekleşen yarılanmayla 6,25 Bitcoin’e düşmüştür.