Bitcoin Adresi

Adres (Address) Nedir?

Kripto Para (Bitcoin) Adresi, kripto para birimi gönderip alabilen bir cüzdanı temsil eden bir karakter dizisidir. Kripto para adresi; gerçek hayattaki bir adrese, e-postaya veya web sitesine benzemektedir. Her adres benzersizdir ve bu adresler cüzdanların blok zincirindeki yerini belirtmektedir.

Her blok zincirinin cüzdan adresi vardır. Kripto para cüzdanlarındaki adresler, tıpkı bankalar vasıtasıyla verilen IBAN benzeri bir yapıya sahiptir. Biz insanlar için yorumlaması karmaşık ve zor gelebilmektedir. Ancak cüzdan adresleri bilgisayar ağları tarafından kolayca anlaşılabilir. Kripto para adresleri bir metin satırında uzun bir harf ve sayı dizisi şeklinde oluşmaktadır.

Bitcoin veya diğer kripto paraları satın almak veya satmak için gerekli olan başlıca terimlerden birisi de Bitcoin adresidir. Bir diğer ifade ile Bitcoin için gereken sanal cüzdana sahip olmak amaçlanmaktadır. Bu sayede alım ve satım yaparken yatırımcıların kasa görevi görecek bir dijital para hesabı olacaktır.

Gerçek dünyadaki bir adres veya bir web sitesi gibi blok zincirindeki bir adres, belirli bir yeri veya kullanıcıyı tanımlamak için verilen metin dizisiyle ilgilidir. Adresler dijital kripto varlıkları göndermek veya almak için kullanılabilecek, blok zincirindeki belirli bir cüzdanın konumunu belirleyen metin dizisidir.

Örneğin bir Bitcoin adresi aşağıdaki gibi olmaktadır:

1CKa7k7RtaV4TRRcnjciVndBS8hNG1G9ip

Ethereum ağındaki bir adres de aşağıdaki gibi görünebilir:

0x77dce4813eC15650e57E1b999c197aad00bEc1c2

Herkese açık blok zincirleri adından anlaşılacağı üzere herkes tarafından izlenmeye açıktır. Kripto para cüzdanlarını izlemek, dijital varlıkların giriş ve çıkış akışını izlemek için kullanılan birçok yazılım ve araç mevcuttur.

Bitcoin Adresi Nasıl Alınır?

Bitcoin cüzdanı; fiziksel bir cüzdan olabileceği gibi cep telefonlarına indirilebilen bir uygulama şeklinde de olabilmektedir. Bu cüzdanlar, yatırımcıların sahip olduğu kripto paralarını  kullanması için gerekli olan genel ve özel anahtarı içinde bulunduran yazılımlar içerir. Kripto para borsasına kayıt olunduğunda sistem tarafından otomatik olarak cüzdan adresi oluşturulmaktadır. Banka hesabı açıldığında oluşturulan IBAN numarasına benzer şekilde süreç işlemektedir.

 

Sözlük

Adres: Sayı ve harflerden oluşan, kripto paraların gönderilip alınabildiği bir blok zincir e-postasıdır.