Bitcoin Pizza Günü

Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Bitcoin Pizza Günü, ilk kez 22 Mayıs 2010 yılında gerçekleşen ve ilk kez Bitcoin’in bir ürünün alışverişinde kullanıldığı tarih olarak kayıtlara geçmiştir.

22 Mayıs 2010 tarihinde, Florida’da yaşayan bir kişi iki adet pizzanın fiyatını ödemek için tarihi bir Bitcoin transfer işlemi gerçekleştirdi. Bu günün özel bir tarih olarak anılmasının sebebi gün veya işlem nedeniyle değil, pizzaya ödenen fiyat nedeniyle yatırımcılar tarafından esprili bir şekilde her yıl kutlanmaktadır. Söz konusu kişi Laszlo Hanyecz, 22 Mayıs 2010’da satın aldığı iki pizzaya 10.000 Bitcoin ile ticari işlem yapan ilk kişi olarak bilinmektedir.

Oldukça ironik ve ilginç bir durum olmasına rağmen Laszlo Hanyecz kararından pişman olmadığını yaptığı bir röportajda: “Bitcoin açgözlülüğü dizginlemenin bir yoludur.” diyerek dile getirmiştir.

Bu tarihi işlemin bir başka ironisi de pizzalarını Hanyecz’e satan kişinin Bitcoin’lerini de düşük ve önemsiz bir sebep için harcaması olmuştur. O sırada 19 yaşında olan Jeremy Jercos Sturdivant, Hanyecz’e 10.000 Bitcoin karşılığında iki pizza göndermiştir ancak Bitcoin’in güçlü potansiyelinin farkında olmadan, bugünkü değeri 450 Milyon dolar olan Bitcoin’lerinin hepsini iş gezisinin masraflarını karşılamak için harcamıştır. Bu ilginç işlemden bu yana, kripto meraklıları 22 Mayıs’taki bu tarihi günü tüm dünyada Bitcoin Pizza Günü olarak kutlamaktadır.

 

Sözlük
Bitcoin Pizza Günü:
Bitcoin’in ilk kez alışveriş aracı olarak kullanılarak Pizza satın alındığı günü ifade etmektedir. 22 Mayıs 2010 tarihinde bir adam 10.000 Bitcoin karşılığında 2 adet pizza satın almıştır.