Blok

İçerik Başlıkları

Blok Nedir?

Blok (Block), belirli bir zaman diliminde tamamlanan işlemlerle ilgili bilgileri içeren dosyalar olarak tanımlanmaktadır. Bloklar sonsuz bir blok zinciri oluşturan doğrusal bir sırayla düzenlenmektedir ve bu nedenle Blockchain terimiyle adlandırılmaktadır.

Bloklar, zincirin sonuna yeni bloklar eklenerek sırayla dizilirler. Her blok bir özet şeklinde bir önceki bloğa ait bir referans içermektedir. Referans ise blok zinciri teknolojisinin kilit güvenlik özelliklerinden biridir. İşlem kaydına, zaman bilgisine ve önceki bloğun karma değerine ek olarak her blok benzersiz bir şifreleme bulmacasının yanıtını içermektedir. Bu bulmacayı çözmek zincire yeni bir bloğun eklenmesi için bir gerekliliktir, bu da madencilik adı verilen süreci oluşturmaktadır. Bulmacayı çözmek beraberinde bir ödül getirir ve bu nedenle Bitcoin blok zincirindeki her blok aynı zamanda o ödülü kazanan adreslerin ayrıntılarını da içermektedir.

 

Bitcoin’de hedef çözüm oranına ulaşıldığından emin olmak için her sorunun zorluğu ağ tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Zorluk, her 2.016 blokta bir ağ fikir birliği ile ayarlanır. Blok zincirindeki ilk blok genesis bloğu (ilk blok) olarak bilinmektedir. Genesis bloğu, blok zincirindeki önceki bir bloğa referans içermeyen tek bloktur.

Blok Nasıl Çalışır?

  • Bloklar tüm veri alışverişlerinin kaydının tutulduğu zincirin halkalarını oluşturmaktadır. Bu kayıtlar blok zincirinde bir defter olarak adlandırılır ve her veri alışverişi bir işlem anlamına gelmektedir. Doğrulanan her işlem deftere blok olarak eklenir.
  • Gerçekleşen her işlemi doğrulamak için eşler arası dağıtılmış bir sistem kullanılır.
  • Doğrulandıktan sonra yeni işlem blok zincirine eklenir.

 

Sözlük

Blok: Bitcoin ağında gerçekleştirilen her işlem ve onay kayıtlarının saklandığı veri dosyalarıdır. Bitcoin zincirindeki her blok yaklaşık 1 mb boyutundadır.