Blok Kaşifi

Block Explorer Nedir?

Blok Kaşifi (Block Explorer), kullanıcının belirli bir blok zincirindeki blokların ayrıntılarını görüntülemesini sağlayan bir uygulamadır. Blok tarayıcısı veya blok gezgini olarak da bilinmektedir.

Blok kaşifleri, Bitcoin veya Ethereum gibi belirli bir blok zincirine doğrudan bağlanmaktadır. Kullanıcının bireysel blokları görüntülemesine ve sorgulamasına izin verir ve bireysel kripto para birimleri sahipleri tarafından yapılan işlemlerden veya diğer eylemlerden herhangi birine görünürlük sağlamaktadır. Blok kaşifleri, kripto para biriminin şeffaflık ve merkeziyetsiz misyonunun tüm işlem verilerinin evrensel görünürlüğünün önemli bir parçasıdır. Kripto paralar ile geleneksel para birimleri arasındaki temel farklılıklardan biridir.

Bitcoin ve Ether gibi popüler kripto para birimleri de Mempool, Bitaps, Blockstream, Multihash, Blockchain Info ve Bitupper Explorer gibi çok sayıda blok gezginine sahiptir. Blok kaşifleri, Blockchain’e eklenen son bloklara ve bir sonraki eklenecek bloklara odaklanarak aynı veya benzer bilgileri içermektedir.

 

Bazı blok kaşifleri gerçek zamanlı istatistikler ve piyasa çizelgelerinin yanı sıra madencilik havuzları, bekleyen işlemler, ağ hash oranı,, blok doğrulayıcılar, hard fork (sert çatallanma) ve çok daha fazlası hakkında veriler sağlamaktadır.

Blockchain türüne bağlı olarak, blok kaşifleri genel bir bilgi merkezi olarak da hizmet verebilir. Örneğin Ethereum blokzincirinin üzerinde çalışan binlerce ERC-20 tokeni vardır ve kullanıcılar, akıllı sözleşmelerini Etherscan veya diğer Ethereum blok kaşifi üzerinden kontrol ederek bunlarla ilgili verileri bulabilmektedir.

 

Blok Kaşifi İle Ne Yapılabilir?

Son zamanlarda çıkarılan bloklar, blokların işlem geçmişi, ağ kapasitesi hakkında bilgi alma ve belirli bir blok zincirdeki ilk bloğu gibi birçok bilgiyi blok kaşifi yardımıyla öğrenilebilmektedir. Tamamlanan veya beklemede olan işlemlerin durumunu kontrol etmek için ağ onaylarının sayısını gösteren bir blok kaşifi kullanılabilmektedir. Ayrıca şu anda dolaşımda ne kadar Bitcoin var  olduğu gibi sorulara da blok kaşifi yoluyla cevap bulunabilir.

 

Sözlük

Blok Kaşifi: Blokzincirinde gerçekleşen mevcut ve geçmiş işlemleri görüntülemek veya kontrol etmek için tasarlanan web sitelerine benzeyen uygulamalardır.