Blok Ödülü

Blok Ödülü Nedir?

 

Blok Ödülü (Block Reward), blok zincirinde yeni bir blok oluşturmak için gereken kriptografik problemi çözmek için bir madenci veya madenci grubuna verilen kripto para ödülüdür.

‍Blok zincirleri, her biri belirli bir süre içinde tamamlanan işlemlerin kaydını içeren ayrı blok dizileridir. Bloğun oluşturulabilmesi ve blok zincirine eklenmesi için kriptografik yapıdaki problemlerin çözülmesi gerekmektedir. Kullanıcılar bu problemleri çözdükten sonra kripto paralar ile ödüllendirilir. Hash problemlerini çözme süreci madencilik olarak bilinmektedir. Bitcoin ve diğer blok zincirlerdeki çoğu blok belirli madencilik ekipmanı kullanan madenciler grupları tarafından oluşturulmaktadır.

Blok ödülleri, ilgili bloğa kaydedilen ilk işlem olarak ilgili madenciye verilmektedir. Bitcoin madenciliği, şu anda yalnızca sıkı kontrol edilen koşullarda ve düşük enerji maliyetleri olan yerlerde pahalı donanımlar kullanarak son derece büyük ölçekli madencilik operasyonları için karlı bir uygulama olarak uygulanabilir.

 

Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan yapıya göre Bitcoin blok zincirine yeni blok eklendiği zaman alınan ilk ödül 50 Bitcoin olarak belirlendi. Her 210.000 blokta bir yarıya düşecek şekilde tasarlanan Bitcoin blok ödülü,  2012 yılında gerçekleşen yarılanma (halving) ile önce 25, sonra 2016 yılında 12,5 ve son olarak 2020’de ise 6,25 Bitcoin olarak gerçekleşti.

Blok ödülü iki bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler blok sübvansiyonu ve işlem ücretleridir. Blok sübvansiyonu, yeni üretilen coinlerden oluşur ve bir blok ödülünün en büyük bölümünü temsil etmektedir. Diğer kısım ise bloğa dahil olan işlem ücretlerinden oluşmaktadır. Blok ödülü neredeyse tamamen blok sübvansiyonundan oluştuğundan, işlem ücretleri blok ödülünün çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla popüler terminolojide “blok ödülü” terimi ücretleri hesaba katmamaktadır.

 

Sözlük

Blok Ödülü:  Blok zincirinde başarıyla oluşturulan her blok için kripto para madencilerine belli miktarda ödül olarak verilen kripto paralara denilmektedir.