Blok Yüksekliği

Blok Yüksekliği Nedir?

Blok Yüksekliği (Block Height), blok zincirinde belirli bir bloktan önceki blok sayısını tanımlayan değer anlamına gelmektedir. Dolayısıyla blok yüksekliği blok zincirinde oluşturulan blok sayısının bir ölçüsüdür.

Her blok zinciri sırayla düzenlenmiş bir dizi bloktan oluşmaktadır. Bloklar belirli bir süre boyunca blok zincirinde gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgi depolar ve belirli aralıklarla blok zincirinin sonuna eklenir. Yani blok zincirinin toplam uzunluğuna x dersek, blok yüksekliği x-1 olarak da ifade edilebilir.

Blok zincirindeki her bloğun ilişkili bir blok yükseklik değeri vardır. Blok zincirinde genesis bloğu olarak bilinen ilk bloğun blok yüksekliği sıfırdır. Yani kendisinden önce bir blok bulunmamaktadır. Blokların oluşturulma süreci bir madenci veya madenci grubu tarafından kriptografik bir problem çözüldüğünde gerçekleşmektedir. Aynı problem birden fazla tarafça aynı anda çözülürse, aynı blok yüksekliğinde iki blok oluşturulmuş olur. Bu durum hard fork dediğimiz çatallanmayı hızlandırabilir veya bir bloğun yetim (eski) kalmasına neden olabilir.

 

Sözlük

Blok Yüksekliği: Bir blok zinciri ağının sıfır bloktan sonuncu bloğa kadar onaylanan blokların sayısını temsil etmektedir.