BNB

BNB (Binance Coin) Nedir?

 

BNB, Binance isimli kripto para borsası tarafından 26 Haziran – 3 Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Binance tarafından çıkarılan ilk kripto para birimi olarak bilinmektedir.

BNB ile Binance borsasında kripto para alım satım işlemi yaparken komisyon oranlarında indirim sağlanmaktadır. Büyük bir projeye sahip olan Binance Coin en güvenilir kripto paralardan biridir ve Binance şirketinin CEO’su CZ tarafından desteklenmektedir.

BNB başlangıçta bir ERC-20 tokeni olarak yayınlanmış olsa da daha sonra Binance kendi zincirini kurmuş ve BEP-2 tabanlı bir yapıya geçmiştir. İlk toplam BNB arzı 200.000.000 token olarak tanımlanmıştır ancak düzenli token yakma olayları nedeniyle arz giderek azalmaktadır ve 100.000.000 adete düşene kadar yakma işlemine devam edileceği aktarılmıştır.

BNB’nin birden fazla kullanım durumu vardır ancak Binance Exchange ekosisteminde, kullanıcıların alım satım ücretlerini öderken indirim almalarını sağlayan bir yardımcı program tokenı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ücret yapısı işlem hacmine ve hesabın katman düzeyine göre de değişmektedir.

Yatırımcılar tarafından işlem ücretlerinde indirim almak için kullanılmalarının yanı sıra, BNB’ler seyahat masraflarını ödemek, sanal hediyeler satın almak, kredi kartı kullanarak alışveriş yapmak ve çok daha fazlası için de kullanılmaktadır.

 

Sözlük

BNB: Çin merkezli dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance şirketinin çıkardığı ilk kripto paradır.