Boğa Piyasası

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

 

Boğa piyasası (Bull Market), bir piyasanın belirli dönemlerde finansal varlıklara talebin arttığı ve yükselen fiyatların hakim olduğu dönem için kullanılan söylemdir. Yalnızca kripto para birimi alanında değil, aynı zamanda finansal piyasalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısacası boğa piyasası, nispeten kısa bir süre içinde anlamlı yükselen fiyatlar sunan güçlü bir piyasa yükseliş trendidir. Geleneksel piyasalarla karşılaştırıldığında, kripto para piyasaları daha ölçeklidir ve sonuç olarak daha değişkendir. Bu nedenle, 1 veya 2 günde %40’lık bir fiyat artışının oldukça yaygın olduğu güçlü boğa yükselişleri görmek oldukça yaygındır.

 

Boğa Piyasası Nasıl Oluşur?

Boğa piyasası terimi, herhangi bir güçlü piyasa faaliyetini ifade etmek için kullanılsa da genellikle bir varlığın fiyatı önceki düşük noktasından %20 veya daha fazla yükseldiğinde kullanılan bir sözcüktür. Yatırımcılar bir varlığın gelecekteki performansı veya genel piyasa endeksleri konusunda iyimser olduklarında bir boğa piyasası ortaya çıkmaktadır.

Tarihsel anlamda bakıldığında boğa piyasasının ortaya çıkmasına katkıda bulunan bir dizi faktör olmuştur. Döviz piyasalarında, güçlü bir gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve düşük işsizlik seviyesi, genellikle uygun piyasa koşulları üreten ve yatırımcıların güveninin artmasına neden olan faktörlerden bazılarıdır. Bu faktörler ayrıca kripto para piyasaları üzerinde dolaylı bir etki yaratabilir ancak kripto para piyasası daha küçük bir yatırımcı grubundan oluştuğu için her zaman geleneksel piyasalar veya ekonomik endekslerle ilişkili değildir. Yatırımcılar ve analistler, sinyalleri ve eğilimleri tanımalarına yardımcı olmak için çeşitli araçlar ve sistemler kullanmaktadır. Teknik analiz göstergelerine birkaç örnek olarak; Hareketli Ortalama (MA), Hareketli Ortalama Mesafesi (MACD), Göreceli Güç Endeksi (RSI), Denge Hacmi (OBV) gösterilebilir.

 

Boğa Piyasaları Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasası, yatırım ürünlerine olan talebin arttığı, fiyatların düzenli şekilde yükseldiği ve piyasadaki ürünlerin değerlendiği iyimser dönemler olarak adlandırılmaktadır. Dönemlere göre farklılık göstermekle birlikte haftalık ve aylık fiyat hareketleri görülebilmektedir. Geçmiş dönemlere bakıldığında kripto para piyasasında boğa dönemleri 3-4 yılda bir gerçekleşmekte ve 3 ila 16 ay arasında değişebilen şekilde sürebilmektedir.

 

Sözlük

Bull Market (Boğa Piyasası): Piyasanın yükseliş trendinde olduğu, iyimser ortamı ifade etmek için kullanılan bir tabirdir.