Bollinger Bantları

Bollinger Bantları Nedir?

 

Bollinger Bantları (Bollinger Bands), 1980 yılında John Bollinger tarafından tasarlanan ve piyasa oynaklığını ölçmeye yarayan bir teknik analiz göstergesidir. Bir adet üst-orta-alt banttan ve basit bir hareketli ortalamadan (moving average) oluşmaktadır. Bollinger bandı, ismini onu tasarlayan teknik yatırımcı John Bollinger’dan almıştır.

Bollinger bantları, teknik analizde bir varlığın oynaklığını tahmin etmek için bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Bollinger bandı üç çizgiden oluşmaktadır. Bunlar: Alt bant, orta bant ve üst banttır. Bollinger bandı, oynaklığının yüksek olması nedeniyle kripto para birimleri için uygun bir teknik analiz aracıdır.

Standart sapma, piyasalardaki fiyatların oynaklığını ölçmede iyi bir göstergedir. Bantların genişlemesi piyasanın daha oynak, bantların daralması ise piyasaların daha stabil veya daha az oynak olduğunu göstermektedir.

 

Bollinger Bantları Nasıl Kullanılır?

Bollinger bantları varlık fiyatlarındaki volatiliteyi ölçtüğünden yatırımcıların stratejiler oluşturması için iki yolu mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibi açıklanmaktadır:

  • Ortalamaya Geri Dönme İçin Bollinger Bantlarını Kullanma

Yatırımcıların Bollinger bantlarını kullanmalarının ilk yolu, harekete geçmeden önce piyasanın üst veya alt bantlara yaklaşmasını beklemektir. Fiyat bantlara yaklaştıkça, piyasanın aşırı alım (üst bant) veya aşırı satım (alt bant) olasılığı artmaktadır. Bu nedenle yatırımcıların fiyat üst banda dokunduğunda satış yönünde ve fiyat alt banda dokunduğunda alış yönünde  bir işlem gerçekleştirmesi olası bir durum olacaktır.

  • Breakout (Kırılma) İşlemleri için Bollinger Bantlarını Kullanma

Yatırımcıların Bollinger bantlarını kullanmalarının ikinci yolu, kırılma dönemlerinde alım satımı yapmaktır. Varlık fiyatı bandı ihlal ettiği yönde bir işlem gerçekleştirerek yapılır. Fiyat üst bandı aşarsa, alış yönlü bir pozisyon ve fiyat alt bandı aşarsa satış yönlü pozisyon tercih edilebilir. Bantların daralmasıyla birlikte en iyi şekilde gerçekleştirilir ve pazarın kendisini patlayıcı bir harekete hazırladığının iyi bir işareti olabilmektedir.

 

Sözlük

Bollinger Bantları: 1980’lerin başında John Bollinger tarafından piyasalardaki salınım ve fiyat hareketlerini ölçme amaçlı olarak geliştirilen bir teknik analiz göstergesidir.