Bonding Eğrisi

Bonding Eğrisi Nedir?

Bonding Eğrisi (Bonding Curve), bir varlığın fiyatı ile arzı arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kullanılan matematiksel bir kavramdır.

Bonding eğrisinin temeli, bir kişi sınırlı miktarda Bitcoin gibi bir varlık satın aldığında, sonraki her alıcının bunun için biraz daha fazla ödeme yapması gerektiği fikridir. Ödeme fiyatındaki bu artışın nedeni, elde edilen her Bitcoin ile kullanılabilir varlık birimlerinin sayısının azalmasıdır. Bu mekanizma projeyi erkenden benimseyen ve önce yatırım yapan kişilere kâr getirmesini amaçlamaktadır.

Bonding eğrisi, birçok duruma adapte edilebilen çok yönlü konseptler olarak bilinmektedir. Örneğin Ethereum gibi arzı sınırsız olan bir projede bonding eğrisi artan talebe karşılık yeni tokenler üreterek sonsuz bir döngü kurabilmektedir. Bonding eğrileri, kripto para borsalarından bağımsız şekilde olan tokenler için pazar oluşturulması amacıyla akıllı bonding eğrileri sözleşmeleri oluşturur. Bonding eğrisi sözleşmelerine göre, verilen token sayısı arttıkça her bir tokenin fiyatının artması sağlanmaktadır.

Bonding eğrileri genel olarak yükseliş trendli olsa da tersi de görülebilmektedir. Popüler 3 bonding eğrisi şu şekildedir:

  • S Tipi Bonding Eğrisi
  • Çizgisel Bonding Eğri
  • Negatif Üssel Bonding Eğri

 

Sözlük

Bonding Eğrisi: Bir ürünün fiyatı ile o ürünün dolaşım miktarı (arzı) arasındaki ilişkiyi inceleyen matematiksel bir eğridir.