Bug Bounty (Hata Ödülü)

Bug Bounty (Hata Ödülü) Nedir?

 

Bug Bounty (Hata Ödülü), daha çok teşvik etmek ve güvenlik seviyesini artırmak için internet sitelerinin altyapılarındaki hataları veya bozuklukları (bug) tespit edip düzeltme karşılığında verilen ve bir grup veya birey tarafından yayınlanan ödül programıdır.

Genellikle Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi kullanıcı sayısının çok fazla olduğu ticari uygulamalar tarafından görevlendirilen hackerlar, sistemdeki arıza ve hataları tespit etmeye çalışmaktadırlar. Bulunan hata ve çözüme göre belli miktarda ödül kazanmaktadırlar.

Kripto para birimleri bağlamında hata ödülü programı; cüzdan operatörleri, protokoller veya borsalar için uygulanmaktadır. Güvenlik açıklarının tespiti yapılmakta ve çözüme kavuşturulmakta ve bunun sonucunda şirket tarafından ödüllendirme yapılmaktadır. Aynı zamanda kripto para hırsızlığı olduğunda da hata ödülü programı devreye girebilmektedir. Bugcrowd ve Hackerone gibi hata ödülü program sağlayıcıları da bulunmaktadır.

 

Sözlük

Bug Bounty: Belirli yazılım veya sistemsel açıklıkların bulunması amacıyla yazılım sahibi şirket tarafından gerçekleştirilen ve sonunda ödül dağıtılan güvenlik yarışmalarıdır.