BUIDL

BUIDL Nedir?

BUIDL, ingilizcede inşa etmek anlamına gelen ‘build’ kelimesinin türetilmiş halidir ve kripto para piyasasında ‘ürününüzü geliştirmeye odaklanın’ anlamına gelmekte olan bir söylemdir.

BUIDL, elde tutulan ürünü pasif bir şekilde tutmak yerine blok zinciri ve kripto para ekosistemini inşa etmek ve katkıda bulunmak için bir hareketlenme çağrısıdır. BUIDL hareketi, kripto para birimleri biriktirmek veya alım satım yapmak yerine insanların yatırım yaptığı ekosistemi benimsemeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için proaktif olarak katkıda bulunmaya başlamaları gerektiğine inanmaktadır.

 

BUIDLing, bir kripto para birimini amacına uygun olarak kullanmayı, beta test ürünlerini, makaleleri yazmayı, blok zinciri oyunları oynamayı (cryptokitties, world of ether), kripto para cüzdanlarını kullanmayı, blok zinciri ve kripto para birimi alanlarının gelişmesine ve genişlemesine yardımcı olabilecek her şeyi içermektedir.

BUIDL terimini ilk kullanan kişinin kim olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte, kripto para ekosistemindeki birçok önemli isim BUIDLing’e inanmakta ve bu terimi genel ekosistemin gelişimini teşvik etmek için düzenli olarak kullanmaktadır. Vitalik Buterin, Ethereum’un gelişimine atıfta bulunurken BUIDL terimini kullanmıştır.

 

Sözlük

BUIDL: İngilizce ‘inşa etmek’ anlamına gelen build kelimesinin türetilmiş halidir. Kripto para ekosistemi için ‘faydalı şeyler inşa et’ anlamına gelen ‘Build Useful Stuff’ cümlesinden geldiği iddia edilmektedir.