Bulut Madenciliği

Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Nedir?

Bulut madenciliği (Cloud Mining), kripto para madenciliği yapmak için, asic miner ismi verilen ekipmanlarla donatılmış sunucular üzerinden madencilik işlemi yapabilmeyi sağlayan kripto para kazanma işlemine verilen isimdir.

Bulut madenciliği, diğer madencilik yöntemlere kıyasla bir alternatif olarak düşünülebilir. Belirli bir ücret karşılığında kiralanan işlem gücü ile kripto para üretme süreci olarak ifade edilmektedir. En basit tabirle online şekilde madencilik araçlarının ve teçhizatlarının kiralanması olarak adlandırılabilir. Madenciler bir hizmet sağlayıcısı tarafından belirli miktarda hash gücü satın alarak madenci çiftliklerine katılmaktadır. Hizmet sağlayıcısı ise bunun karşılığında bulut madencilerine bir takım ödüller sunar. Kendi bilgisayar donanımlarını ve yazılımlarını çalıştırmak istemeyen kişiler ile teknik anlamda yeterliliği olmayan kişiler için uygun bir madencilik yöntemidir.

Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Nasıl Yapılır?

Bir Bitcoin cüzdanı ve bilgisayar yardımıyla bulut madenciliği rahatça yapılabilmektedir. Ekipmanlar ve yazılımlar ile uğraşmadan kripto para üretilebilmektedir. Diğer madencilik yöntemlerine göre daha maliyetsizdir. Bu noktada bulut madencileri açısından zorlayıcı olan nokta doğru platformu seçebilme becerisidir. Bir başka deyişle madencilerin kar elde etmek için en doğru ve en iyi platformu seçtiğinden emin olması gerekmektedir. Çünkü verilen miktar kadar, platform sahibi kişi adına madencilik yapmaktadır.

Özetlemek gerekirse bulut madenciliği yapmak isteyen bir birey seçtiği platforma ödeme gerçekleştirir ve platformun sunduğu madencilik gücünü kiralar. Asic miner ekipmanları ile donatılmış sunucular bu doğrultuda çalışarak kripto para üretimi gerçekleşmiş olmaktadır. Bu madencilik şekli bulut üzerinden yapıldığından, ekipman bakımı veya doğrudan enerji maliyetleri gibi sorunları azaltmaktadır.

Sözlük

Bulut madenciliği (Cloud Mining): Kripto para madenciliği yapmak için bulut bilişim gücünü kullanma sürecine verilen isimdir.