Çekiç Formasyonu

Çekiç Formasyonu Nedir?

Çekiç Formasyonu veya Çekiç Mum Formasyonu, kripto paraların teknik analizine bakarken mum grafiklerinin aldığı şekil ile ortaya çıkan ve halihazırda bolca kullanılan bir formasyondur. Bu formasyon sayesinde bir kripto paranın sert yükseliş veya düşüş serisi oluşturmasından sonra potansiyel bir geri dönüş sinyali alınabilir.

Genellikle bir mum grafiğinin açılmasının ardından hızlı bir şekilde sert düşüş yaşaması ve sonrasında o seviyeden bir toparlanma yaşayarak gün içi zirve seviyelere yükselerek çekice benzeyen bir mum yapısı oluşturması sonucu çekiç formasyonu terimi oluşmuştur. Yatırımcılara doğru bir şekilde yükseliş veya düşüş sinyali verebildiği gibi doğru noktadan alım veya satım yapılabilmesini de sağlayabilir. Mum grafiğinin en üstünde oluşan bir gövde yapısı ve altında uzun bir mum çubuğu görünümüyle çekiç formasyonu oluşur. Genellikle bir dönüş mumu olarak da adlandırılır. Fiyat seviyesinin çekiç mumundan sonra yükseliş ile devam edeceğine yönelik güçlü bir sinyal verebilmektedir.

Ters Çekiç Formasyonu Nedir?

Çekiç formasyonunun tam tersi bir görünümü ve anlamı olan Ters Çekiç Formasyonu, yine düşüş yönlü bir eğilimin hakim olduğu piyasa yapısı içerisinde grafiğin açılış fiyatının kapanış fiyatının aşağısına geçmesi ile bir ters çekiç görünümü oluşturur. Çekiç formasyonuna benzer şekilde kısa bir gövde yapısı ve üstünde uzun bir mum çubuğu görünümü ile ters duran bir çekici anımsatmaktadır. Çekiç formasyonu kadar güçlü olmasa da ters çekiç formasyonunun da bir yükseliş sinyali getirdiği ağırlıklı olarak değerlendirilmektedir.