Çift Harcama (Double Spending)

Double Spending (Çift Harcama) Nedir?

 

Double Spending veya Çift Harcama, dijital bir para biriminin birden fazla kez transfer edilebilmesi girişimi olarak adlandırılmaktadır.

Çift harcama sorunu dijital para birimlerine özgü potansiyel bir sorundur ve aynı zamanda her kripto para biriminin geliştiricileri tarafından çözülmesi gereken bir sorundur. Çünkü çift harcama problemi kripto para birimlerine olan güveni sarsmaktadır. Aynı zamanda dijital bilgi, blok zinciri ağını ve onu manipüle etmek için gerekli bilgi işlem gücünü anlayan bilgili kişiler tarafından nispeten kolay bir şekilde yeniden üretilebilmektedir. Aksi takdirde söz konusu kripto para esasen değersizdir çünkü herkes istediği zaman para birimiyle bir işlemi çoğaltma yetisine sahip olabilmektedir.

Fiziksel para birimleri kolayca kopyalanamadıkları için böyle bir sorunları bulunmamaktadır ve bir işleme dahil olan taraflar, fiziksel para biriminin gerçekliğini ve geçmiş sahipliğini hemen doğrulayabilmektedir. Bu elbette nakit işlemleri içeren konular hariçtir.

 

Sözlük

Çift Harcama (Double Spending): Aynı kripto para ile birden fazla kez transfer gerçekleştirilmeye çalışılması durumunu ifade etmektedir.