Coin Burn

Burn (Yakmak) Nedir?

Burn, kripto para tokenleri veya coinlerinin, bilerek ve kalıcı olarak dolaşımdan çıkarılma, yani yok etme işlemidir.

Kripto para tokenleri veya coinleri, yanlışlıkla sahibi olmayan bir adrese gönderilmesi veya cüzdana erişimin kaybedilmesi gibi kaza sonucu kaybedilen varlıkların aksine, dolaşımdaki arzdan kalıcı olarak çıkarıldığında yakılmış olmaktadır.

Coin yakma, belirli bir kripto para birimi varlığının arkasındaki geliştirme ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlem birkaç şekilde yapılabilmektedir. Coinler, “private key”i geçerli olmayan bir adrese gönderilir ve geri döndürülemezler. Yakma eylemi proje geliştiricilerinin piyasadan token satın almasını veya tedariğin halihazırda mevcut olan kısımlarını yakmayı içerebilmektedir. Kripto para yakma işlemi farklı amaçlar göz önünde bulundurularak yapılabilmekte ancak çoğu zaman deflasyonist amaçlar için kullanılmaktadır. Dolaşımdaki arzın azalması, bir varlığın fiyatını yukarı çekme, alım satım yapan kişileri ve yatırımcıları dahil olmaya teşvik etme eğilimindedir.

Coin yakma işlemi için bir başka önemli kullanım durumu, sabit coinlerin (değeri ABD doları gibi başka bir varlığa karşılık gelen kripto para birimleri) fiyat sabitini korumaktır. Karar vericiler gerektiğinde yeni coin yakma veya aksine arzı arttırma eylemi gerçekleştirerek varlığın fiyatının sabit kalmasını etkileyebilmektedir.

 

Proof Of Burn (Yanık Kanıtı) Nedir?

Blockchain sisteminde daha çok Proof of Stake (Hisse Kanıtı) veya Proof of Work (İş Kanıtı) gibi mutabakat algoritmaları bilinse de alternatif olarak Proof of Burn ifadesi de bulunmaktadır.

Proof of Burn, Proof of Work sisteminin yüksek enerji tüketme sorununu çözmeye çalışan bir algoritmadır. Belirli bir projeye ait coinler bir daha ulaşılamamak üzere çeşitli adreslere gönderilmekte ve bu işlemi gerçekleştiren kullanıcılara madencilik yapabilme hakkı kazanmaktadır.

 

Sözlük

Burn: Bir kripto para token veya coinin dolaşımdan kalıcı olarak çıkarılarak, toplam arzın düşürülmesi sürecidir.